Okładka płyty DVD z filmem I Am Legend z drukowaną grafiką

Belgijska firma drukuje animowaną grafikę

Wyświetlanie obrazu

Firma mieszcząca się w miasteczku Hasselt, w Belgii, jest w stanie drukować elektroniczne wyświetlacze na różnego rodzaju powierzchni – tekturze, papierze, folii, tkaninach, a nawet plastiku. Technologia wykorzystuje elektroluminescencyjny tusz, który może być przetworzony jak każdy inny materiał do malowania. Drukowane wyświetlacze są animowane i kontrolowane przez układy, które mogą regulować czas i kolejność wyświetlania animacji.

Oczywiście belgijska firma nie zdradziła zbyt wielu szczegółów na temat składu i właściwości swojego tuszu, sugerując jedynie, że jest kombinacją nieorganicznego materiału fosforowego i organicznego materiału. Chociaż występują tu słowa „organiczny” i elektroluminescencyjny, to dyrektor Lumozy zdradza, że ich rozwiązanie w niczym nie przypomina technologii OLED.

Na stronie producenta możecie obejrzeć kilka zastosowań nowej technologii, między innymi animowane pudełko DVD filmu „I Am Legend” z Willem Smithem. Na tym jednak możliwości się nie kończą, bowiem wyświetlacze mogą być drukowane na meblach, ścianach, gazetach, koszulkach, a nawet na opakowaniach produktów spożywczych.

– W pierwszej fazie swojej działalności, chcemy skupić się głównie na rynku reklamy i opakowań – zdradza Wouter Moons, CEO firmy Lumoza. Tutaj swoją szansę upatruje segment opakowań do filmów DVD, który szuka nowych rozwiązań. W dalszej przyszłości, możliwe będzie również wykorzystanie drukowanych wyświetlaczy w przemyśle budowniczym.

Jak dotąd, technologia dostarcza piksele w rozmiarze 200 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra), zatem wyświetlany obraz oferuje rozdzielczość 127 pikseli na cal. Układy, które zasilane są mikrobateriami, przechowują materiały animacyjne, jednak według Moons’a to w przyszłości może się zmienić.