Bulldozer i Bobcat, czyli nowe architektury AMD

Plany AMD na rok 2010 już znamy, jednak brakuje w nich innowacyjności w segmencie procesorów. Te mają nadejść rok później, wraz z nowymi architekturami - Bulldozer i Bobcat.

W świetle innowacyjności dla rynku CPU, rok 2010 będzie raczej cichym okresem AMD. Prawdziwa rewolucja szykowana jest na rok 2011 – wtedy pojawią się pierwsze procesory wykonane w architekturze Bulldozer oraz Bobcat. Te pierwsze skierowane będą do nowej generacji potężnych desktopów i serwerów, podczas gdy te drugie, znajdą swoje zastosowanie w niskonapięciowych netbookach, urządzeniach MID i innych mobilnych maszynach.

Układy w architekturze Bulldozer posiadać będą dzieloną pamięć L2 i L3 cache, zaimplementowane rozszerzenie listy rozkazów SSE5, obsługę technologii podobnej do HyperThreading. Debiut platformy planowany jest na rok 2011, kiedy to na rynek trafią procesory o nazwach kodowych Zambezi (4- i 8-rdzeniowe CPU dla desktopów) oraz Interlagos (nawet do 16 rdzeni dla serwerów), wytworzone w technologii 32 nanometrów.

Architektura Bobcat z drugiej strony, jest przeznaczona dla niskonapięciowych procesorów, które mają konkurować z procesorami Intel Atom. Jeśli wierzyć słowom AMD, układy zejdą poniżej granicy 1W w poborze mocy, przy czym wydajność ma utrzymywać się na poziomie 90 procent obecnych na rynku mainstream procesorów.

Schodząc na Ziemię, zobacz nasz ranking procesorów obecnych na rynku!

Pierwszy układ w architekturze Bobcat również zadebiutuje w 2011 roku, a będzie to APU (Accelerated Processing Unit) o nazwie kodowej Ontario. W jego wyposażeniu znajdziemy dwa rdzenie CPU wykonane w technologii 32 nm oraz GPU z obsługą DirectX 11.

Przy całym zachwycie planami AMD na rok 2011, nie możemy zapomnieć, że Intel w międzyczasie już przygotowuje procesory Sandy Bridge w architekturze 22 nanometrów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.