Microsoft wprowadza nową jakość w walce z fałszerzami oprogramowania

Chiny zakazują sprzedaży niektórych systemów Windows

Prawo

Chiny znane są z ciężkich rządów, których często reszta świata nie potrafi zrozumieć. Tym razem pekiński sąd nałożył na Microsoft zakaz sprzedaży jego systemów operacyjnych w chińskich edycjach. Niedopuszczone do sprzedaży zostały systemy Windows 98, 2000, Server 2003 oraz XP. Powodem takiego rygoru jest wykorzystanie przez te systemy operacyjne chińskiej czcionki, zaprojektowanej przez firmę Zhongyi Electronic – która uważa, że Microsoft pogwałcił umowę licencyjną na tę czcionkę.

Według chińskiej firmy, Microsoft miał prawa do korzystania z tej czcionki wyłącznie dla systemu Windows 95, a umowa licencyjna nie pokrywała kolejnych edycji systemów Windows. Z tym stwierdzeniem zgodził się chiński sąd.

Reklama

Microsoft, który i tak ma problemy ze sprzedażą swoich systemów operacyjnych w Chinach, co spowodowane jest oczywiście wysokim wskaźnikiem piractwa, już przygotowuje apelację, nie godząc się na takie rozwiązanie.

Analitycy jednak zgodnie twierdzą, że ogólna wizja finansowa Microsoftu nie ucierpi zbytnio, nawet jeśli będzie musiał wycofać ze sprzedaży owe systemy, bowiem z rynku chińskiego wpływa bardzo niewielki procent całkowitego dochodu firmy z Redmond.