Robert, nasz tester sprawdza możliwości i jakość wydruków jednej z wielu drukarek.

Co warto kupić w grudniu?

Rankingi sprzętu

Ricoh Aficio SP 4210N jest najbardziej udaną premierą w tym wydaniu CHIP-a. Ta czarno-biała drukarka laserowa zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii. Zajęła tak wysoką pozycję, mimo że nie ma sprzętowego dupleksera. Urządzenie jest za to bardzo szybkie i funkcjonalne.

Kolejny godny uwagi debiutant to drukarka laserowa kolorowa Samsung CLP-770ND. Ten uplasował się na drugiej pozycji w zestawieniu. Dlaczego nie pierwszej? Pomimo maksymalnej liczby zdobytych punktów Samsung przegrał z Kyocerą, ponieważ więcej kosztuje. Zalety Samsunga to jakość oraz szybkość, a także bardzo dobre wyposażenie, w tym sprzętowy duplekser. Wady – duże wymiary i waga.

Również w kategorii dysków NAS zaobserwowaliśmy ciekawy debiut. Mowa o Synology DS409slim, urządzeniu, które zdobyło bardzo dużą liczbę punktów, a jest dużo tańsze niż lider rankingu. Pozostałe zalety Synology to wygodna obsługa (interfejs, konfiguracja) i świetne wyniki testów. To ciekawa propozycja dla niewielkiej firmy, ale także dla użytkowników domowych, chociaż do mieszkania lepiej kupić coś nieco tańszego.

Ricoh Aficio SP 4210N. Urządzenie okazało się bardzo szybkie i funkcjonalne, nawet pomimo braku sprzętowego dupleksera. Jego wadą są duże wymiary oraz waga.
Ricoh Aficio SP 4210N. Urządzenie okazało się bardzo szybkie i funkcjonalne, nawet pomimo braku sprzętowego dupleksera. Jego wadą są duże wymiary oraz waga.

Kolejną interesującą propozycją jest wewnętrzny dysk twardy 3,5″ Western Digital RE4 WD2003FYYS 2000 GB. Zajął 2. miejsce, zaraz za VelociRaptorem, który charakteryzuje się jednak dużo większą prędkością obrotową. Opisywany WD to lider pośród urządzeń wirujących z prędkością 7200 obr./min. Jego zaletą jest duży bufor o pojemności 64 MB, co m.in. przełożyło się na znakomitą wydajność. Wady? Dosyć głośna praca i wysokie temperatury, do których nagrzewa się ten szybki nośnik danych.

W rankingu dysków wewnętrznych SSD premiera pierwszego urządzenia w rozsądnej cenie, czyli Kingston SSDNow V SNV125-S2/40GB. Wprawdzie ma on tylko 40 GB, ale kosztuje jedynie 400 zł! To bardzo mało, zważywszy na fakt, że pamięć jest bardzo szybka. Świetnie nadaje się na partycję systemową, dzięki której komputer będzie pracował dużo sprawniej. Pora na wady: Windows 7 (64-bit.) wraz z Office 2007 i kilkoma programami może zająć więcej miejsca niż te 40 GB. Dlatego zanim się zdecydujemy się na Kingstona, sprawdźmy, czy nasze programy zmieszczą się na takiej powierzchni.

Sprawdź aktualne rankingi sprzętu komputerowego: www.chip.pl/ranking.