Wikipedia

Czy to koniec Wikipedii?

Wikipedia

Jak podaje Rzeczpospolita, w tym roku nawet kilkadziesiąt tysięcy edytorów pożegnało się z Wikipedią. Czystki dotyczą najpopularniejszych wersji językowych internetowej encyklopedii, w tym również wersji polskiej. Największy spadek zanotowała angielska wersja Wikipedii, z której ubyło 23 tysiące użytkowników, czyli jedna czwarta wszystkich osób, zajmujących się tworzeniem artykułów i ich edytowaniem – i to tylko w pierwszym kwartale tego roku.

Sam spadek liczby edytorów nie jest może nowym zjawiskiem, ale jego szybkość z pewnością martwi twórców Wikipedii – w ubiegłym roku swojej charytatywnej roboty zaprzestało 10 razy mniej osób.

Trend ten, w swojej pracy doktorskiej, którą obronił na madryckim Uniwersytecie, wyjaśnił Felipe Ortega, na co dzień pracujący w firmie analitycznej Libresoft. – Jeśli utrzyma się taka tendencja, Wikipedia może przestać istnieć. Jednak nie jest to kwestia kilku miesięcy, jak twierdzą niektórzy, ale co najmniej kilku lat – powiedział „Rz” Ortega.

Co ciekawe, chociaż ilość edytorów haseł maleje z roku na rok, to liczba użytkowników Wikipedii rośnie. W rankingu najpopularniejszych witryn internetowych na świecie, Wikipedia w tym roku awansowała z ósmej na piątą lokatę. Według Ortegi, jeśli twórcy odnajdą przyczyny tego negatywnego zjawiska, jakim jest spadek liczby edytorów, to powinno udać się go zniwelować.

Koniecznie przeczytaj historię Wikipedii!