Czy to koniec Wikipedii?

W 2009 roku najpopularniejsza i największa internetowa encyklopedia przeżywa ogromny kryzys - tysiące dotychczasowych edytorów już nie umieszcza w niej artykułów.

Jak podaje Rzeczpospolita, w tym roku nawet kilkadziesiąt tysięcy edytorów pożegnało się z Wikipedią. Czystki dotyczą najpopularniejszych wersji językowych internetowej encyklopedii, w tym również wersji polskiej. Największy spadek zanotowała angielska wersja Wikipedii, z której ubyło 23 tysiące użytkowników, czyli jedna czwarta wszystkich osób, zajmujących się tworzeniem artykułów i ich edytowaniem – i to tylko w pierwszym kwartale tego roku.

Sam spadek liczby edytorów nie jest może nowym zjawiskiem, ale jego szybkość z pewnością martwi twórców Wikipedii – w ubiegłym roku swojej charytatywnej roboty zaprzestało 10 razy mniej osób.

Trend ten, w swojej pracy doktorskiej, którą obronił na madryckim Uniwersytecie, wyjaśnił Felipe Ortega, na co dzień pracujący w firmie analitycznej Libresoft. – Jeśli utrzyma się taka tendencja, Wikipedia może przestać istnieć. Jednak nie jest to kwestia kilku miesięcy, jak twierdzą niektórzy, ale co najmniej kilku lat – powiedział „Rz” Ortega.

Co ciekawe, chociaż ilość edytorów haseł maleje z roku na rok, to liczba użytkowników Wikipedii rośnie. W rankingu najpopularniejszych witryn internetowych na świecie, Wikipedia w tym roku awansowała z ósmej na piątą lokatę. Według Ortegi, jeśli twórcy odnajdą przyczyny tego negatywnego zjawiska, jakim jest spadek liczby edytorów, to powinno udać się go zniwelować.

Koniecznie przeczytaj historię Wikipedii!

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.