ATI Radeon 5970. Dwa procesory, 3200 shaderów i wydajność nieosiągalna dla konkurencyjnych produktów.

Dwuprocesorowy potwór – ATI Radeon HD 5970

Najwydajniejsza karta graficzna

O takim kwartale jaki miała AMD/ATI marzy chyba każda firma… W tym właśnie okresie udało się im zaprezentować trzy nowe, przełomowe karty graficzne bez jakiegokolwiek kontrataku ze strony konkurencji. Pierwsze dwie karty które prezentowaliśmy 23 września pochodziły z zupełnie nowej serii Radeon HD 5000 i nosiły oznaczenia 5850 oraz 5870. Oprócz zmniejszenia procesu technologicznego do 40 nm wniosły one jako pierwsze obsługę bibliotek DirectX 11, technologię Eyefinity pozwalającą na dzielenie obrazu pomiędzy trzy monitory bez wykorzystywania po drodze żadnego dodatkowego hardware. Była też najważniejsza cecha – wyższa wydajność. Karty jeszcze dobrze nie przyjęły się na rynku, a już 13 października na półki sklepowe trafiła kolejna karta z nowej serii Radeon HD 5770. Jest ona przeznaczona dla użytkowników mogących na zakup nowej karty graficznej przeznaczyć około 600 zł. Swoistą kropką nad „i” jest prezentowany dziś Radeon HD 5970.

Dane techniczne karty w porównaniu do modeli z jednym GPU – 5870 oraz 5850.
Dane techniczne karty w porównaniu do modeli z jednym GPU – 5870 oraz 5850.

Właśnie dziś swoją premierę ma najwydajniejsza obecnie karta graficzna na świecie – Radeon HD 5970. Nazwa karty dla części z Was może być myląca, bowiem do tej pory dwuprocesorowe karty ATI miały dopisek X2. Ten model to nic innego jak połączenie dwóch rdzeni Radeona HD 5870 na jednym PCB za pośrednictwem mostka PLX drugiej generacji. Rdzenie karta standardowo pracują z częstotliwością 725 MHz i dysponują łącznie procesorami strumieniowymi w liczbie… 3200 sztuk! Pamięć taktowana jest zegarem 4000 MHz, a do komunikacji wykorzystuje 256-bitową szynę danych. Zastanawiacie się zapewne ile taki potwór potrzebuje prądu? Otóż okazuje się że w tym temacie ATI naprawdę się wykazała. W czasie spoczynku karta pobiera zaledwie 42 W, czyli zdecydowanie mniej niż średniej wydajności produkt prezentowany w 2009 roku. Maksymalny pobór (w czasie 100% obciążenia obu rdzeni) utrzymuje się na poziomie 294 W. Dla porównania Radeon HD 4850 X2 potrzebował 250 W, zaś 4870 X2 aż 350 W.

W 3DMarku06 zdecydowana przewaga najnowszego Radeona.
W 3DMarku06 zdecydowana przewaga najnowszego Radeona.

Wygląd zewnętrzny przypomina na pierwszy rzut oka kartę Radeon HD 5870. Urządzenie wyposażone zostało w turbinę zasysającą powietrze z obudowy, a następnie wypychającą je poza wnętrze komputera. Głośność pracy układu chłodzenia jest naprawdę na przyzwoitym poziomie. W czasie pracy w systemie operacyjnym Radeon generował hałas na poziomie zaledwie 30,1 dB, natomiast po włączeniu gry z obudowy dobiegał hałas na poziomie 50,6 dB. W tym czasie karta rozgrzewała się do temperatury 83°C. Pragnę jednak w tym miejscu podkreślić, że egzemplarz który otrzymaliśmy do testów miał prawdopodobnie problemy z łożyskiem wentylatora. Prawdziwą głośność pracy poznamy zatem dopiero w momencie dostarczenia do naszych testów kart z innych źródeł.

W 3DMark Vantage wykorzystującym DirectX 10 zdecydowanie wygrywa Mars.
W 3DMark Vantage wykorzystującym DirectX 10 zdecydowanie wygrywa Mars.

Również sposób zasilania nie uległ zmianie. Na boku karty umieszczone zostało po jednym złączu 6-pin oraz 8-pin PEG. Dzięki takiemu zestawowi karta jest w stanie realnie pobrać 300 W energii (75 W przez PCI-E 2.0, 75W poprzez złącze 6-pin, oraz 150 W poprzez 8-pin).

W wymagającej grze Crysis znow widać przewagę karty HD 5970.
W wymagającej grze Crysis znow widać przewagę karty HD 5970.

Największą ciekawostką nowego produktu ATI, która wyszła na jaw w czasie prezentacji jest fakt że karta Radeon HD 5970 będzie sprzedawana jako odblokowana. Oznacza to, że użytkownik będzie miał pełną kontrolę nad overclockingiem, podobnie jak ma to miejsce w procesorach AMD z serii Black Edition. Jest to prawdziwa gratka dla osób bijących rekordy, gdyż rdzenie zastosowane w opisywanej karcie pracują w innych urządzeniach z zegarem 850 MHz i są wyjątkowo podatne na podkręcanie.

Natomiast Unreal Tournament III zdecydowanie woli dwurdzeniowe karty Nvidii.
Natomiast Unreal Tournament III zdecydowanie woli dwurdzeniowe karty Nvidii.

Ponadto wykorzystano kości pamięci GDDR5 firmy Hynix, które według specyfikacji producenta mogą pracować z częstotliwością 5000 MHz. Aby móc zapanować nad tym potworem firma ATI dała użytkownikowi również możliwość kontrolowania napięć zarówno dla rdzenia jak i pamięci karty.

W grze World in Conflict wynik 59 fps pozwala nowemu Radeonowi na zajęcie pierwszego miejsca.
W grze World in Conflict wynik 59 fps pozwala nowemu Radeonowi na zajęcie pierwszego miejsca.

Aby odprowadzić ciepło powstałe w czasie pracy obu GPU, oprócz standardowego radiatora wykorzystana została również komora Vapor Chamber znana z kart graficznych firmy Sapphire.  Według danych ATI jest ona w stanie odprowadzić 400 W wygenerowanego ciepła. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że karta ta generuje standardowo około 300 W, to zostaje całe 100 W zapasu dla miłośników podkręcania.

Aplikacja GPU-Z prawidłowo podaje taktowanie, ale liczba shaderów nie została wykryta.
Aplikacja GPU-Z prawidłowo podaje taktowanie, ale liczba shaderów nie została wykryta.

Pod względem wydajności nowy produkt AMD/ATI nie ma sobie równych. W rękach tego producenta znajduje się obecnie najszybsza karta graficzna jedno- oraz dwurdzeniowa. Co więcej, zapowiada się, że ten stan rzeczy nie zmieni się przynajmniej do polowy stycznia kiedy to na rynku ma pojawić się długo oczekiwana przez miłośników Nvidii karta Fermi (GT300).

Dwa czerwone wloty powietrza i obudowa, która wydaje się nie mieć końca.
Dwa czerwone wloty powietrza i obudowa, która wydaje się nie mieć końca.

Zastanawiając się nad zakupem karty warto jednak zwrócić uwagę na jeden duży problem. Karta ma bowiem 31 cm długości! To uniemożliwi umieszczenie jej w zasadzie we wszystkich niezmodowanych obudów typu midi-tower, a nawet części big-towerów. Na szczęście jeżeli na wysokości złącza PCI-E nie macie żadnych koszyczków na dyski, możecie być spokojni.

Radeona HD 5970 udało nam się upchnąć w midi-towera firmy Foxconna w czasie testów w komorze głośności, jednak wspomniane wyżej dyski twarde wraz z mocowaniem do obudowy musiały być usunięte.

Radeon HD 5970 którego mięliśmy okazję dla Was testować jest obecnie najwydajniejszą kartą na rynku i wygląda na to, że przez dłuższy czas ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie. Jeżeli zatem macie wolne około 2200 zł i chcecie je dobrze wydać to jest ku temu dobra okazja.

Za ta cenę otrzymacie dodatkowo technologie Eyefinity dającą możliwość pracy na trzech monitorach o rozdzielczości 1920×1200 każdy oraz pogrania w najnowsze gry wykorzystujące DirectX 11 (BattleForge oraz S.T.A.L.K.E.R.:Call of Pripyat są już dostępne, a premiera DiRT2 zapowiedziana jest na 1 grudnia).