Funai przedstawia dotykowy obraz z projektora

Funai

Wodząc palcami  po wyświetlonym obrazie można go np. obracać, powiększać lub przesuwać. Co więcej – obraz taki może służyć z powodzeniem jako dotykowy pulpit sterowania o możliwościach  podobnych do tych, które znamy z paneli dotykowych LCD.

Funai Electric stworzył to nowatorskie urządzenie wykorzystując skaner MEMS (Micro Electro-Mechanical Systems) firmy Nippon Signal. Światło laserowe w systemie RGB jest kierowane przez dwuosiowe lustro MEMS, tak aby wyświetlać kolorowy obraz.  Zasady działania są takie same, jak w powszechnie dostępnych projektorach. Zupełną innowacją jest funkcja określająca położenie dłoni lub palca. Sensor rozpoznający natężenie światła jest umieszczony blisko ekranu projekcyjnego. Gdy palec dotyka  wyświetlanego obrazu, część światła laserowego jest  odcięta. Wtedy czujnik wykrywa miejscowe zmiany w natężeniu wyświetlanego obrazu. Ponieważ światło lasera  jest szybko skanowane przez lustro MEMS, możliwe jest natychmiastowe, precyzyjne określenie pozycji dłoni. Przy odpowiednim  umiejscowieniu czujnika, możliwe jest także rozpoznanie ruchu wykonanego w przestrzeni.

Prototyp projektora skanującego został zaprezentowany w październiku tego roku na wystawie elektroniki użytkowej CEATEC w Japonii. Według deklaracji Funai Electric planuje dopracowanie i upowszechnienie tego typu urządzeń już w roku 2010.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News