Haker włamywał się do przerobionych iPhone’ów, żądał okupu za naprawę

Jailbreaking to potoczna nazwa na łamanie oprogramowania iPhone'a, dzięki czemu można instalować nieautoryzowane aplikacje. Haker wykorzystał lukę w przerobionych palmofonach.

Holenderskich posiadaczy złamanych iPhone’ów spotkała niemiła niespodzianka. Większość z nich bowiem po jailbreakowaniu swojego gadżetu nie zmienia hasła SSH z domyślnego. Wykorzystał to pewien haker, który z powodzeniem włamywał się do tych urządzeń, pobierał ich numer telefoniczny, a następnie ofierze wysyłał SMS-a o treści „Twój iPhone został shakowany, ponieważ jest bardzo słabo zabezpieczony! Odwiedź witrynę doiop.com/iHacked i go natychmiastowo zabezpiecz! Na chwilę obecną mogę podejrzeć wszystkie twoje pliki”.

Po odwiedzeniu wspomnianej witryny, haker żądał zapłaty 5 euro na swoje konto na PayPalu, w zamian za to zobowiązywał się nie psuć nic w telefonie i go zabezpieczyć. A co jeśli nie zapłacą? „Jeśli nie zapłacisz nic, to OK, ale pamiętaj, że nie tylko ja mogę się dobrać do twojego iPhone’a, ale i tysiące innych. Mogą wysyłać SMS-y z twojego numeru (jak ja to zrobiłem), wykonywać połączenia, nagrywać je i robić właściwie co chcą, nawet z jego poziomu włamywać się gdzie indziej! Zapewniam cię, że nie chcę cię skrzywdzić, ale inni owszem. Ja radzę się zabezpieczyć.

Haker zmiękł i umieścił w Sieci sposób na samodzielne zabezpieczenie złamanego iPhone’a i usunięcie oprogramowania, które on umieścił. My przypominamy, że system operacyjny to wyjątkowo złożona aplikacja – domorosłe przeróbki rzadko kiedy działają poprawnie. Nie tylko w przypadku systemu iPhone OS.

0
Źródło: Ars Technica
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.