Zespół Invisible Things Lab składa się z trzech osób - Joanny Rutkowskiej, Rafała Wojtczuka i Alexandra Tereshkina

Intel oskarżony o przekupstwo i wymuszenia!

Prawo

Według Andrew Cuomo, Intel pogwałcił zarówno stanowe, jak i federalne prawo antymonopolowe poprzez systematyczną, międzynarodową kampanię nielegalnych gróźb, tyranizowania i wymuszeń, która na celu miała zachowanie pozycji monopolistycznej w segmencie mikroprocesorów dla komputerów osobistych. Brzmi niemal jak opis mafii, prawda? Sprawa jest jednak znacznie poważniejsza. Padają oskarżenia o przekupywanie takich potęg świata IT, jak Dell, IBM i HP, aby te korzystały z procesorów Intela, zamiast konkurencji. W zamian, firmy te miały otrzymywać „miliardy dolarów”.

– Zamiast uczciwie konkurować, Intel stosował przekupstwo i wymuszenia, aby zachować swoją pozycję w rynku. Operacje Intela nie tylko nieuczciwie ograniczają potencjalnych konkurentów, ale również dotykają przeciętnego konsumenta, okradanego z lepszych produktów i niższych cen – twierdzi Cuomo.

Sprawa wyszła na jaw po fali e-maili i była organizowana przez najwyższe osoby w Intelu. Według zastępcy prokuratora generalnego Nowego Jorku, Erica Corngolda, „nie jest to historia kilku niesfornych pracowników, którzy posunęli się za daleko”.

Na mikroprocesorach Intela opiera się ponad 80 procent wszystkich komputerów na całym świecie. Jego największy konkurent, AMD, od dawna zwraca uwagę na nieuczciwe zagrywki firmy z Santa Clara. W maju, Intel został ukarany 1,45 miliarda dolarów grzywny przez Unię Europejską za płacenie producentom komputerów, aby ci nie wykorzystywali układów AMD w swoich produktach. Monopol Intela jest również przedmiotem śledztwa prowadzonego przez amerykańską Federalną Komisję Handlu.

Intel odpiera zarzuty w dość prozaiczny sposób – Ani konsumenci, którzy konsekwentnie korzystali z niższych cen i zwiększonej innowacji, ani też wymiar sprawiedliwości, nie będą zadowoleni z decyzji o wniesieniu oskarżenia.

Czy to początek końca półprzewodnikowego giganta?