Jak korzystać z Facebooka

Najlepsze wtyczki do Facebooka, historia komunikatora i szczegółowa instrukcja obsługi. Oto wszystko co chcecie wiedzieć o tym popularnym serwisie społecznościowym.

Facebook, podobnie jak konkurencja, umożliwia łatwy kontakt ze znajomymi. To, co wyróżnia tę platformę na tle konkurencji, to rygorystyczne i rozbudowane funkcje ochrony prywatności, a także platforma aplikacji oraz olbrzymia popularność.

Rejestracja
Wstępna rejestracja na Facebooku jest prosta, łatwa i przyjemna

Wstępna rejestracja na Facebooku jest prosta, łatwa i przyjemna

Rejestracja na Facebooku jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. Na stronie głównej Facebooka od razu mamy do swojej dyspozycji formularz rejestracyjny. Tylko kilka pól dzieli nas od własnego konta. Warto wypełnić je prawdziwymi danymi – Facebook nie pokaże ich nikomu bez naszej zgody, a na ich podstawie pomoże wyszukać naszych znajomych. Będziemy także łatwiej dostępni dla przyjaciół do odnalezienia.

Następny krok to kilka pytań ze strony portalu. Każde z nich można pominąć i odłożyć na później. Facebook poprosi nas o podanie swoich kont pocztowych i kont na komunikatorach. Ponownie, służy to do importu twoich kontaktów na utworzone przez nas konto. Im mniej informacji udzielimy, tym mniej naszych znajomych kreator zaproponuje na sam koniec procesu rejestracji.

Pamiętajmy, że w każdej chwili informacje o sobie można usunąć. Nawet jeśli nie życzymy sobie ich trzymać na profilu, można je podać, by szybko zgromadzić wszystkie konta znajomych u siebie. Znajomych można w dowolnym momencie usuwać bądź dodawać.

Moje „ja” w Internecie

Po zakończeniu pracy kreatora, pojawi się menu naszego profilu. Na razie świeci ono pustkami, więc zmieńmy to. Klikając na „Edytuj profil” przeniesiemy się do kolejnego kreatora, podzielonego na cztery sekcje: „Podstawowe informacje”, „Informacje Osobiste”, „Informacje kontaktowe” i „Wykształcenie i praca”.  Tu ponownie nie mamy obowiązków wypełniania wszystkich pól. O tym, które pola są wyświetlane jakim użytkownikom, zdecydujemy w menu dotyczącym opcji prywatności.

Kolejnym etapem powinno być dodanie zdjęcia. Domyślnie mamy dwa puste albumy: „Zdjęcie profilowe”, które będzie się wyświetlać jako miniatura na stronie głównej naszego profilu, oraz „Moje fotki”, gdzie możemy wrzucać dowolną liczbę innych zdjęć. Możemy też stworzyć nowy album, jeżeli chcemy uporządkować jakoś wybraną serię fotografii (na przykład „Wakacje 2009”). Jeżeli już umieścimy na swój temat wszystko, co chciałeś, czas zdecydować, które elementy w jaki sposób i dla kogo będą widoczne.

Prywatność
Facebook - rozbudowane opcje prywatności

Facebook – rozbudowane opcje prywatności

Facebook zdobył swoją popularność właśnie dzięki rozbudowanym opcjom prywatności. To my decydujemy, który element jest przez kogo widziany.

Prywatność ustawiamy po kliknięciu na menu „Ustawienia” a następnie „Ustawienia prywatności”.  Pojawią się cztery kategorie dotyczące twojego profilu, w każdej z nich umieszczone są kolejne opcje. Domyślnie Facebook ujawnia nasze dane osobom, które mamy w kontaktach. Możemy to zmienić i ustawić, by wszyscy mogli je widzieć, lub też nikomu ich nie udostępniać. Możemy też blokować poszczególnych znajomych i poszczególne pola w twoim profilu.

Czołem, znajomi!
Ściana - główne centrum aktywności na Facebooku

Ściana – główne centrum aktywności na Facebooku

Ustawiłeś już właściwie wszystko. Czas zacząć się bawić Facebookiem. Najpopularniejszą  metodą są wpisy na Ścianie. Każdy z użytkowników ma własnego mikrobloga, jednak nie ma na nim obowiązku króciutkich tekstów i znikomej ilości multimediów. Jeżeli chcesz pokazać teledysk na YouTube’ie, ciekawy artykuł w CHIP-ie, czy też po prostu napisać coś od siebie, Facebook ma do tego wygodne narzędzia.

Wejdźmy zatem na stronę główną Facebooka będąc zalogowanym. Zauważ, że na górze ekranu masz pole „Napisz o czym teraz myślisz”. To właśnie jest nasz mikroblog. Po kliknięciu w to pole możemy zacząć wpisywać tekst lub skorzystać z przybornika (ikony pod spodem). To, co napiszesz na swojej Ścianie, wyświetli się również na Ścianie wszystkich twoich znajomych. I wzajemnie: na twojej ścianie będą obecne wpisy wszystkich dodanych przez ciebie kontaktów. Każdy wpis można komentować, oceniać, lub po prostu o nim porozmawiać

Możliwe jest również wysyłanie prywatnych wiadomości. W tym celu należy kliknąć na „Skrzynka odbiorcza” a następnie „Utwórz nową wiadomośc”. Naszego priva do znajomego tworzymy dokładnie tak samo, jak wpis na Ścianie. Jedyną różnicą jest to, że dochodzi pole odbiorcy, które trzeba wpisać. Bez obaw – po wpisaniu paru liter imienia bądź nazwiska Facebook sam podpowie resztę.

Nowicjuszy pewnie zdziwią komunikaty, że ktoś ich „zaczepia”. Na szczęście nie chodzi tutaj o pejoratywne znaczenie tego słowa. Ta funkcja po prostu służy do zwracania na siebie uwagi. Aby kogoś zaczepić, wejdź na jego profil i kliknij przycisk „Zaczep go”, który znajdziesz pod zdjęciem profilowym. Użyteczność tej funkcji jest, eufemistycznie rzecz ujmując, znikoma, ale w pewnym sensie wpisała się już w subkulturę Facebookowiczów.

Facebook to też webowy komunikator

Facebook to też webowy komunikator

Ostatnią metodą komunikacji jest czat na żywo. Facebook wyposażony jest w prosty komunikator tekstowy. W prawym dolnym rogu znajdziesz ikonę „czat”.  Wystarczy w nią kliknąć, a otworzy się lista znajomych, która aktualnie buszuje na portalu. Wybranie znajomego rozpoczyna rozmowę z nim. Zauważ, że nad listą znajduje się ikona „Opcje”. W niej możesz przejść do trybu „offline”, co może być przydatne, jeśli nie chcesz, by zaczepiali cię teraz koledzy.

Gry i zabawy

Facebook to również sposób na nudę. Twórcy witryny udostępnili programistom swoją platformę, dzięki czemu można w dowolny sposób rozszerzać swój profil a także po prostu spędzić czas na beztroskiej zabawie. Z aplikacjami spotkasz się w dwojaki sposób. Po pierwsze, sam możesz je sobie odnaleźć i z nich skorzystać. Pomoże ci w tym ich oficjalny katalog, który jest dostępny na Facebooku. Po drugie, twoi znajomi z pewnością będą cię zapraszać do korzystania z tych, które oni sami lubią. Zaproszenia od nich znajdziesz w swojej skrzynce odbiorczej.

Setki facebookowych aplikacji - do wyboru, do koloru

Setki facebookowych aplikacji – do wyboru, do koloru

Zauważ, że niektóre aplikacje są już domyślnie zainstalowane na twoim profilu. Pierwsza z nich wyświetla powiadomienia w prawym górnym rogu o wydarzeniach, jak na przykład nowa osoba na Facebooku którą znasz. Inna informuje cię o urodzinach. Zestaw aplikacji może się różnić w zależności od tego, kiedy się rejestrowałeś. Ich listę zobaczysz klikając na menu „Aplikacje” w lewym dolnym rogu ekranu.

Sztuczki i kruczki

Wiesz już teraz wszystko, by móc korzystać z portalu. Wnikliwi na pewno będą dalej chcieli modyfikować ustawienia i ułatwiać sobie życie. Przewidzieliśmy to! Przejrzyj nasz zestaw specjalny dotyczący Facebooka – na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Historia Facebooka

Facebook powstał jako kopia witryny Hot or Not, która cieszyła się dużo popularnością na Harvardzie. Stworzył ją Mark Zuckenberg, bo chciał zapomnieć o dziewczynie, która właśnie go rzuciła. Facemash, bowiem taka była pierwotna nazwa witryny, zbierał fotki z profili mieszkańców akademika, umieszczał je obok siebie w parach i proponował głosowanie na tę fajniejszą. Facemash nie przetrwał długo – administracja jego uczelni kazała mu natychmiast wyłączyć witrynę a Zuckenberga oskarżyła o naruszenie regulaminu uczelni, praw autorskich i prywatności studentów. Zarzuty zostały jednak wycofane. To był październik roku 2003.

Idea Facebooka pozostała w głowie Zuckenberga i już w następnym semestrze wziął się za programowanie. Zmotywował go artykuł o Facemashu w lokalnej gazecie. 4 lutego 2004 Facebook rozpoczął swoją działalność pod domeną thefacebook.com. – Uniwersytet pracował nad czymś podobnym już przez parę lat i nie za bardzo im to wyszło. Zrobiłem coś lepszego w tydzień – skomentował Zuckenberg. O witrynie poinformował kolegów z uczelni poprzez listę mailingową. W ciągu doby zarejestrowało się 15 000 osób.

Na początku na Facebooku mogli się rejestrować wyłącznie studenci Harvardu. W ciągu jednego miesiąca swoje konta już założyło ponad połowa populacji uczelni. Zuckenberg przeczuwał, że nie jest już w stanie samodzielnie zarządzać tak dynamicznym tworem, najął więc kolegów. Eduardo Saverin zajął się sprawami biznesowymi, Dustin Moskovitz programowaniem, Andrew McCollum grafiką a Chris Hughes promocją. W marcu Facebook otworzył się na trzy nowe uczelnie: Standord, Columbia i Yale. Wkrótce potem portal był już otwarty na kilkadziesiąt uczelni ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W lecie Zuckenberg zarejestrował portal jako firmę i umieścił swojego doradcę, Seana Parkera, jako dyrektora a siedziba powstała w Palo Alto w Kalifornii. Następnego roku Facebook działał już na domenie facebook.com, która została zakupiona za 200 000 dolarów.

We wrześniu Facebook otworzył się również na uczniów liceów ogólnokształcących, ale wyłącznie na zaproszenie istniejących już użytkowników. To jednak było wciąż za mało. Wkrótce potem niektóre firmy mogły zakładać na witrynie swoje konta (należały do nich, między innymi, Apple i Microsoft). 26 września 2006 roku Facebook pozostawił tylko dwa ograniczenia: limit wiekowy (od 13 lat) i aktywne konto mailowe. W październiku ubiegłego roku firma przeniosła swoją siedzibę do Dublina.

Serwis zatrudnia ok. 1 000 pracowników a jego przychody przekraczają 150 milionów dolarów. W marcu 2008 autor portalu, 23-letni Mark Zuckerberg, plasując się na 735. miejscu rankingu Forbesa zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem świata.

Najlepsze, darmowe wtyczki dla Facebooka!

Odpicuj swojego Facebooka!

Odpicuj swojego Facebooka!

Facebook powoli przejmuje świat. Przynajmniej tak niektórym może się wydawać. Miliony użytkowników logują się codziennie, żeby dzięki największemu serwisowi społecznościowemu sprawdzić co słychać u ich znajomych, jak się czują i gdzie ostatnio byli. Mając zarejestrowanych 300’000’000 użytkowników, Facebook bezsprzecznie zmienia sposób w jaki porozumiewamy się z naszymi przyjaciółmi, rodziną i znajomymi.

Galeria: Najlepsze wtyczki dla Facebooka Dzięki portalowi Facebook, nie tylko jesteśmy na bieżąco z tym, co robią nasi znajomi – to zupełnie nowy świat dzielenia się wiadomościami. Wydarzenia, zdjęcia, linki, artykuły, nawet pliki do pobrania – to wszystko możesz umieścić na swoim profilu. Właśnie dlatego stworzyliśmy nową usługę na download.chip.eu, która pozwala dzielić się plikami pobieranymi od nas z Twoimi znajomymi na Facebooku. Wystarczy kliknąć myszką na przycisk „Facebook Share” i wybrać, czy chcesz aby informacje wyświetliły się na Twoim profilu, czy chcesz wysłać link tylko do wybranych osób. Nasza usługa to zaledwie niewielki dodatek, uważamy jednak, że może być on bardzo użyteczny.

Idąc za ciosem, przygotowaliśmy dla Was zbiór fantastycznych wtyczek dla tego największego portalu społecznościowego. Mamy nadzieję, że dzięki nim portal stanie się łatwiejszy i o wiele przyjemniejszy w obsłudze. Staraliśmy się zawrzeć wszystko, co potrzebne: zaczynając od pracy ze zdjęciami, a kończąc na integracji Facebooka z pulpitem. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli przeoczyliśmy Twoją ulubioną wtyczke, lub narzędzie, bez której nie możesz się obejść, poleć ją nam jak najszybciej! Galeria: Najlepsze wtyczki dla Facebooka Większość gadżetów napisana jest pod przeglądarkę Firefox i wymaga dodatkowo wtyczki Greasemonkey do poprawnego działania. Wszystkie umieszczone w dzisiejszym tekście wtyczki są dość proste w obsłudze. Jeśli jednak okazałoby się, że masz z nimi jakiekolwiek problemy, zadaj pytanie na naszym serwisie. Postaramy się odpowiedzieć na nie jak najszybciej!

8
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.