Jest wreszcie konkurent dla procesora Atom

VIA w końcu oficjalnie przedstawia swój najnowszy niskonapięciowy procesor z rodziny Nano. Seria 3000 oparta jest na architekturze Isaiah i składa się z sześciu CPU z zegarami od 1 do 2 GHz.

Od prawie roku słyszeliśmy, że firma VIA przygotowuje nową linię procesorów, które mogłyby zagrozić suwerennej pozycji Atoma na rynku netbooków. Seria Nano 3000 Series oparta jest na architekturze Isaiah i złożona jest z sześciu modeli, taktowanych zegarami od 1 GHz do 2 GHz.

Wszystkie układy oferują wsparcie dla 64 bitów, magistralę FSB z częstotliwością 800 MHz, rozszerzenie instrukcji SSE4, kompatybilność z Windows 7 i Linuksem, a także zużycie mocy o około 20 procent mniejsze od obecnych procesorów Nano. VIA obiecuje także możliwość odtwarzania multimediów w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Procesory w najbliższej przyszłości mają znaleźć zastosowanie w desktopach typu all-in-one, a także ultracienkich i lekkich latopach. Przynajmniej według VIA. Jesteśmy jednak przekonani, że większość producentów widziałoby te cacka w swoich netbookach.

Sprawdź, który procesor jest najwydajniejszy, a który najsłabszy – w rankingu CHIP-a!

Masowa produkcja układów zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2010 roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.