Kupiłeś Windows 7 OEM? Oznacza to, że jesteś piratem

Microsoft ogłosił zmianę warunków, na jakiej przyznawana jest licencja OEM. Oznacza to, że nie można już instalować tego typu produktów własnoręcznie.

Jeżeli kupiłeś system Windows 7 na licencji OEM, by wyposażyć swój komputer w system operacyjny Microsoftu, to jesteś piratem. Microsoft, jak się okazało, zmienił warunki tej licencji w swoich najnowszych produktach. Jak dotąd, kupując system Windows OEM, zatwierdzało się, że komputer został przez nas złożony bądź zakupiony i system będzie legalny tylko i wyłącznie na tym komputerze i żadnym innym – co tłumaczy niska cena. Nowa licencja OEM Microsoftu wyklucza taki scenariusz.

Microsoft OEM System Builder License w obecnej wersji mówi, że oprogramowanie musi być zainstalowane przy pomocy OEM Preinstallation Kit i odsprzedane wraz z komputerem osobie trzeciej. Instalowanie takiego systemu na własnym komputerze jest niezgodne z licencją. Co jeszcze ciekawsze, rzecznik Microsoftu, mimo zmian w zapisach licencji, uważa, że nic się nie zmieniło, bowiem poprzednie zapisy licencyjne i ich interpretacje były błędne. Oznacza to, że, przykładowo, do własnego użytku, na jednym komputerze, Windows 7 Professional 64-bit kupimy za 1 073 zł, a nie za 465 zł jak dotychczas (dane ze Skapiec.pl w momencie pisania newsa).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.