Siedziba NSA w Fort Meade, w stanie Maryland

NSA za 1,5 miliarda dolarów zabezpieczy Sieć

Trendy

W stanie Utah, w pobliżu olimpijskiego miasta Salt Lake City, powstanie centrum obliczeniowe rządowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA – National Security Agency), które dostarczy informacji i ostrzeże o ewentualnych zagrożeniach lub atakach na sieciową przestrzeń Stanów Zjednoczonych. Służyć pomocą ma również cywilom i agencjom obrony.

Współpracować będzie z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego (DHS – Department of Homeland Security). Budowa nowego centrum będzie kosztować NSA, bagatela, 1,5 miliarda dolarów i wymagać będzie pracy od 5 do 10 tysięcy pracowników. Po ukończeniu, zatrudnionych zostanie jednak maksymalnie tylko 200 osób.

Barack Obama przeznaczył „tylko” 355 milonów dolarów na bezpieczeństwo internetowe – czytaj więcej

NSA jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie agencji na świecie. Specjalizuje się przede wszystkim w podsłuchach i monitorowaniu Sieci, wykorzystując do tego największą na świecie sieć wywiadu elektronicznego – Echelon. W ciągu jednej doby, system może zgromadzić i przetworzyć nawet 3 miliardy przekazów elektronicznych z całego świata, wliczając w to faksy, e-maile, transfery plików i rozmowy telefoniczne.