Czy Nvidia wejdzie w segment procesorów x86?

Nvidia zbuduje procesor x86, twierdzą analitycy

Jednym z powodów, dla którego Nvidia ma skonstruować swój procesor w architekturze x86, jest fakt, że nie posiada licencji do produkcji chipsetów dla najnowszych procesorów Intela.

Plotki na temat rzekomego wejścia Nvidii w segment procesorów x86 słyszeliśmy już na początku roku. Teraz doniesienia powracają ze zdwojoną siłą. Przez to, że kalifornijska firma nie posiada licencji na produkcję chipsetów dla najnowszej generacji układów Intela, może mieć poważny powód aby skonstruować swój własny procesor.

Tymczasem Intel, który mierzy się aktualnie z oskarżeniem o przekupstwa i wymuszenia, również rozpoczyna integrację procesorów graficznych na swoich procesorach, powodując kolejne zagrożenie dla graficznego biznesu Nvidii. Łącząc te fakty w całość, analitycy z Broadpoint AmTech uważają, że to wystarczające powody aby graficzny gigant zainteresował się architekturą x86.

Od pewnego czasu w Internecie spekuluje się również o przejęciu lub poważnej inwestycji Nvidii w firmę VIA Technologies, co pomogło by kalifornijskiemu producentowi wejść w segment procesorów z impetem. Analitycy sądzą jednak, że w tej sytuacji przejęcie nie będzie konieczne, bowiem Nvidia jest w stanie wyprodukować procesory o własnych siłach.

Co ciekawe, wiele mówi się również o tym, że firma z Krzemowej Doliny podkupuje pracowników innego producenta z Santa Clara – Transmety. Transmeta to firma utworzona w 1995 roku, zajmująca się tworzeniem procesorów x86. Niedawno jednak zmieniła swoją politykę i zajęła się opracowaniem rozwiązań technicznych, sprzedawanych innym producentom.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.