To narzędzie umożliwia korzystanie z pakietu Dokumenty Google bez dostępu do Sieci.

Otwieranie i edycja plików pakietu biurowego online bez dostępu do Sieci

Przygotowany przez Google'a pakiet biurowy dostępny przez Internet jest nie tylko darmowy, ale też bardzo funkcjonalny. Jednak korzystanie z niego wymaga stałego połączenia z Internetem, co nie zawsze jest możliwe – zwłaszcza w podróży.

W końcu również polską wersję Dokumentów Google możemy uzupełnić o funkcję obsługi offline. Aby dodać ją naszej przeglądarki internetowej, potrzebujemy opensource’owej wtyczki Gears. Zalogujmy się z wykorzystaniem naszego loginu Google na stronie http://docs.google.com. Kliknijmy na widocznym w nagłówku łączu »Offline«. W oknie dialogowym, które zostanie wyświetlone, wybierzmy polecenie »Pobierz teraz wtyczkę Gears«, a następnie kliknijmy »Zainstaluj wtyczkę Gears« i zaakceptujmy warunki użytkowania. Potwierdzamy kolejne kroki polecenie instalatora i na koniec zezwalamy na zamknięcie przeglądarki. Po wejściu na stronę http://gears.google.com możemy sprawdzić, czy instalacja przebiegła pomyślnie.

W tym celu jeszcze raz logujemy się na nasze konto Google i klikamy link »Off-line«. Możemy teraz aktywować usługę poprzez kliknięcie opcji »Włącz dostęp offline«. W następnym kroku zostaniemy zapoznani z zabezpieczeniami stosowanymi podczas łączenia się Gears z naszym komputerem. Zaznaczmy opcję »Ufam tej witrynie. Zezwól jej na korzystanie z wtyczki Gears« i potwierdzamy zmiany, wciskając »Zezwalaj«. Możemy jeszcze ustalić, jakie bezpośrednie skróty chcemy utworzyć.Wybierzmy na przykład pozycję »Menu Start« i kliknijmy »OK«.

W przyszłości będziemy mogli otwierać nasze dokumenty, nie mając dostępu do Internetu. Wystarczy, że skorzystamy z utworzonego przed chwilą skrótu do Dokumentów Google lub podamy w przeglądarce adres docs.google.com. Dokumenty i wprowadzone w nich zmiany zostaną od razu zapisane na naszym komputerze i będą automatycznie synchronizowane za każdym razem, gdy połączymy się z Siecią.

Wskazówka:

Pełna funkcjonalność, włącznie z edycją, jest obecnie oferowana jedynie w przypadku plików tekstowych. Prezentacje i arkusze możemy bez dostępu do Internetu jedynie przeglądać. Ponadto offline nie możemy tworzyć nowych dokumentów.

Uwaga!

Nigdy nie korzystajmy z dostępu offline na cudzym komputerze – nasze pliki zostaną zapisane na jego dysku lokalnym, co umożliwi ich otwieranie osobom niepowołanym.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.