41 procent użytkowników Windows na całym świecie, korzysta z pirackich kopii systemu

Pirackie kopie Windows powodują wysyp Malware’u

Według Microsoftu, to pirackie kopie systemu operacyjnego Windows są przyczyną wzrostu infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Jeff Williams, menadżer centrum Microsoft Malware Protection Center, uważa, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy wysokimi współczynnikami infekcji malware’em, a piractwem. Według niego, jest bardziej prawdopodobne, że obszary z wysokimi wskaźnikami piractwa są zagrożone złośliwym oprogramowaniem, ponieważ są niechętne do zatwierdzania aktualizacji.

Teoria ta jest oparta na systemie Windows i aktualizacjach zabezpieczeń, które większość ludzi lekceważy. Najnowszy raport, który Microsoft wydaje dwa razy w roku, wskazuje na to, że współczynnik piractwa w Chinach jest czterokrotnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych. Francja i Brazylia również cechują się niezwykle natężonym piractwem. Każde z tych państw, wliczając w to Chiny, korzysta z automatycznych aktualizacji Windows znacznie rzadziej, niż użytkownicy systemów Windows w USA.

System sprawdzania legalności systemu operacyjnego

(Windows Genuine Advantage)

Pomimo, że ten system sprawnie wykrywa nielegalne kopie systemu Windows, jest również powodem, dla którego użytkownicy nie aktualizują swojego systemu – zwłaszcza Ci, którzy zakupili swoją kopię Windowsa i czują się upoważnieni do instalacji go na kilku komputerach. Są oczywiście sposoby na ominięcie WGA, ale wielu użytkowników, nieznających się tak bardzo na komputerach, pozostawia je niechronione.

Użytkownicy z legalnymi kopiami Windows również są niezadowoleni z anty-pirackiej polityki Microsoftu. Internauci z Chin, Stanów Zjednoczonych i innych państw, protestowali przeciwko tej funkcjonalności, odkąd została zintegrowana z systemem (pierwszym był Windows XP).

Być może właśnie przez blokowanie nielegalnych kopii systemów Windows, Microsoft przyczynił się do wzrostu wskaźników infekcji malware’em. W końcu aż 41 procent użytkowników (nieoficjalnie może być znacznie więcej) z całego świata używa pirackich wersji systemów Windows.

Kto winny?

Z jednej strony zatem Microsoft obwinia pirackie kopie o wzrost infekcji malware’em, bowiem piraci nie korzystają z automatycznych aktualizacji. Z drugiej zaś, wzrost zarażeń złośliwym oprogramowaniem może być spowodowany działaniami Microsoftu, który wprowadził system sprawdzania legalności systemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.