Plany AMD na rok 2010

Plany AMD na rok 2010

Oprócz omawiania swoich osiągnięć w 2009 roku, AMD podczas Financial Analyst Day ujawniło swoje plany dotyczące niedalekiej przyszłości, a mianowicie roku 2010.

Podczas dzisiejszego spotkania Financial Analyst Day, AMD dokonywało rachunku sumienia za rok 2009. Główne osiągnięcia to przejście na proces technologiczny 45 nanometrów w segmencie procesorów, rozpoczęcie sprzedaży 6-rdzeniowych Opteronów oraz wprowadzenie, jako pierwsza firma, procesorów graficznych w technologii 40 nm i z obsługą DirectX 11. Dla nas ważniejsze jest jednak to, co AMD przygotowuje na przyszły rok.

Producent z Sunnyvale planuje wydać na świat cztery nowe platformy – Danube i Nile dla urządzeń mobilnych, a także Leo i Dorado dla desktopów. Dla segmentu serwerów AMD przygotowuje prawdziwe bombardowanie. 12-rdzeniowe Opterony o nazwie kodowej Magny-Cours, a więc serwerowe platformy Opteron 6000 (nazwa kodowa Maranello) i 4000 (San Marino, Adelaide).

W przyszłym roku zaplanowano również wprowadzenie procesorów graficznych z obsługą DirectX 11 do segmentu notebooków – pierwsze Radeony powinny pojawić się już w pierwszym kwartale. Kolejnym celem jest ulepszenie narzędzi programistycznych OpenCL oraz DirectCompute 11.

Na koniec zostawiliśmy rzecz chyba najistotniejszą. W przyszłym roku AMD rozpocznie testy pierwszych układów Bulldozer, Bobcat i Fusion. Ten pierwszy to procesor wykonany w nowej architekturze, następnej po K10. Jego rynkowy debiut przewidziano na rok 2011. Bobcat jest natomiast niskonapięciowym procesorem, który ma konkurować z Atomem w segmencie MID-ów i netbooków.

Zobacz również: Procesory przyszłości

Tymczasem Fusion to nazwa kodowa APU (Accelerated Processing Unit) lub układu, który w jednym opakowaniu posiada zarówno rdzenie CPU, jak i procesor graficzny. Pierwsze układy Fusion dostępne będą zarówno dla desktopów (do czterech rdzeni CPU 32 nm i GPU z obsługą DirectX 11), jak i notebooków (dwa rdzenie CPU 32 nm i GPU DirectX 11). Obydwa pojawią się na rynku w 2011 roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.