Plany AMD na rok 2010

Plany AMD na rok 2010

AMD

Podczas dzisiejszego spotkania Financial Analyst Day, AMD dokonywało rachunku sumienia za rok 2009. Główne osiągnięcia to przejście na proces technologiczny 45 nanometrów w segmencie procesorów, rozpoczęcie sprzedaży 6-rdzeniowych Opteronów oraz wprowadzenie, jako pierwsza firma, procesorów graficznych w technologii 40 nm i z obsługą DirectX 11. Dla nas ważniejsze jest jednak to, co AMD przygotowuje na przyszły rok.

Producent z Sunnyvale planuje wydać na świat cztery nowe platformy – Danube i Nile dla urządzeń mobilnych, a także Leo i Dorado dla desktopów. Dla segmentu serwerów AMD przygotowuje prawdziwe bombardowanie. 12-rdzeniowe Opterony o nazwie kodowej Magny-Cours, a więc serwerowe platformy Opteron 6000 (nazwa kodowa Maranello) i 4000 (San Marino, Adelaide).

W przyszłym roku zaplanowano również wprowadzenie procesorów graficznych z obsługą DirectX 11 do segmentu notebooków – pierwsze Radeony powinny pojawić się już w pierwszym kwartale. Kolejnym celem jest ulepszenie narzędzi programistycznych OpenCL oraz DirectCompute 11.

Na koniec zostawiliśmy rzecz chyba najistotniejszą. W przyszłym roku AMD rozpocznie testy pierwszych układów Bulldozer, Bobcat i Fusion. Ten pierwszy to procesor wykonany w nowej architekturze, następnej po K10. Jego rynkowy debiut przewidziano na rok 2011. Bobcat jest natomiast niskonapięciowym procesorem, który ma konkurować z Atomem w segmencie MID-ów i netbooków.

Zobacz również: Procesory przyszłości

Tymczasem Fusion to nazwa kodowa APU (Accelerated Processing Unit) lub układu, który w jednym opakowaniu posiada zarówno rdzenie CPU, jak i procesor graficzny. Pierwsze układy Fusion dostępne będą zarówno dla desktopów (do czterech rdzeni CPU 32 nm i GPU z obsługą DirectX 11), jak i notebooków (dwa rdzenie CPU 32 nm i GPU DirectX 11). Obydwa pojawią się na rynku w 2011 roku.