Przywracamy utracone narzędzie do konfiguracji WLAN w Windows

Podczas próby konfiguracji komputera w nowej sieci WLAN czytelnik Jan R. usunął zaznaczenie przy opcji »Użyj Windows do konfiguracji połączenia bezprzewodowego«, ponieważ do konfiguracji chciał wykorzystać program karty sieciowej. Nic z tego nie wyszło, dlatego przy kolejnej próbie do konfiguracji sieci użytkownik chciał użyć narzędzi oferowanych przez Windows. Niestety, we właściwościach adaptera brakowało tym razem karty »Połączenie sieci bezprzewodowej«. Czytelnik próbował reaktywować brakujące narzędzie systemowe, ale bez skutku.

Aby z poziomu Windows XP mieć dostęp do sieci WLAN, możemy skonfigurować kartę Wi-Fi na dwa różne sposoby: za pomocą narzędzi systemowych (WZC – Wireless Zero Configuration) albo przy użyciu narzędzi konfiguracji połączenia producenta karty WLAN. W tym przypadku czytelnik sam wpadł w pułapkę, wyłączając mechanizm wbudowany w Windows. Mogło się też tak zdarzyć, że z kolei pochodzące od producenta narzędzie do konfiguracji karty zostało wyłączone podczas instalacji narzędzi systemowych XP, w efekcie czego komputer został pozbawiony możliwości autokonfiguracji. W następujący sposób można jednak przywrócić usługę Windows:

1. Otwieramy »Start | Uruchom« i wpisujemy »services.msc«. Na zakończenie klikamy »OK«. Po tych działaniach wyświetlona zostanie lista usług;

2. Wyszukujemy usługę »Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej« i klikamy na nią dwukrotnie;

3. W oknie właściwości, które się wyświetli, jako »Typ uruchamiania« wybieramy »Automatyczny«. Włączamy usługę i restartujemy komputer.

Teraz karta »Połączenie sieci bezprzewodowej« ponownie powinna pojawić się w oknie dialogowym karty sieciowej i można na niej wybrać odpowiednią konfigurację.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.