Komputer dla fanów systemu operacyjnego Apple'a, ale niekoniecznie fanów proponowanych przez firmę z Cupertino cen

Psystar chce sprzedawać rocznie 12 milionów klonów Maków

Nie wystarczyło, że Apple wygrało sprawę w sądzie o pogwałcenie praw autorskich. Nie wystarcza również to, że firma z Cupertino złożyła kolejny pozew i domaga się 4,5 miliona dolarów odszkodowania. Wygląda na to, że jabłkowy gigant będzie musiał postarać się jeszcze bardziej, jeśli chce wykończyć swojego długoletniego „oprawcę”. Psystar chce bowiem sprzedawać 12 milionów klonów komputerów Mac rocznie, przynajmniej tak powiedział swoim inwestorom.

Psystar zapewniał swoich inwestorów, że w najgorszym wypadku do końca 2009 roku sprzeda 70 tysięcy komputerów, w 2010 roku 470 tysięcy maszyn, a rok później – już 1,45 miliona klonów Maków. Te najbardziej optymistyczne plany zakładają sprzedaż 130 tysięcy, 1,87 miliona oraz 12 milionów sztuk – odpowiednio w 2009, 2010 i 2011 roku.

Psystar nie tylko powiedział inwestorom, że może sprzedać taką liczbę swoich komputerów, ale również to, że zagarnie dla siebie aż 50 procent udziału w segmencie maszyn z zainstalowanym systemem Mac OS X, pomimo ciągłej sądowej wojny z Apple’em.

A jak jest naprawdę? Według analityka pracującego dla Apple’a, Psystar w tym roku sprzedał zaledwie 768 swoich komputerów. Trochę zatem brakuje nawet do najbardziej zachowawczego planu sprzedaży 70 tysięcy systemów w 2009 roku.

Dla kontrastu, Apple w swoim fiskalnym roku 2009, który zakończył się 30 września 2009, sprzedało 10,4 miliona Maków.

Dodajmy, że w tej chwili internetowy sklep Psystara ciągle działa, pomimo zakazu sprzedaży przez tę firmę systemu Mac OS X.