W tragicznym wydarzeniu z 11 września 2001 roku zginęło niemal 3 tysiące osób

Wikileaks przechwyciło tysiące wiadomości w dniu ataku na WTC

Witryna Wikileaks nie chce ujawnić, kto przekazał jej owe wiadomości – niektóre pochodzą od agencji rządowych, a niektóre od zwykłych obywateli. Analitycy internetowi twierdzą, że wiadomości są oryginalne, jednak władze rządowe odmawiają komentarza. Komunikaty pokazywane są równocześnie zarówno przez witrynę Wikileaks, jak i przez serwis Twitter. Pagerowe wiadomości przypuszczalnie wysyłane były przez całą dobę, kiedy przypuszczono atak zarówno w Nowym Jorku, jak i Waszyngtonie.

Relacja prawie na żywo

Witryna publikuje wiadomości w tych samych godzinach, w których zostały wysłane w 2001 roku. Pierwszy komunikat wysłano o godzinie 3 w nocy lokalnego czasu, 5 godzin przed pierwszym atakiem na WTC w Nowym Jorku.

Ostatni, datowany jest zaś na 24 godziny po drugim ataku. Nie wszystkie zawiadomienia mają bezpośredni związek z tragedią. Niektóre zawierają pytania o treści np. co w tym czasie ludzie jedli na lunch. Jednakże, większość dotyczy samolotowego ataku na wieże. Ludzie chcieli dowiedzieć się, czy ich najbliżsi są bezpieczni. Niektórzy pisali również do amerykańskiego rządu.

Oto treść niektórych informacji: 

  • Tu Myrna, nie spocznę dopóki nie dotrzesz do domu, druga wieża runęła, nie chcę ciągle dzwonić do Ciebie po każdym wydarzeniu. Proszę, wróć do domu. 
  • Prezydent został skierowany, nie wróci do Waszyngtonu, ale nie mam pewności gdzie go kierują. 
  • Zdetonowali bombę w World Trade Center. Proszę, wracaj szybko do Mike’a Brady, wyceń szkody obszaru i daj znać, jeśli czegoś będziecie potrzebować. 
  • Proszę, nie opuszczaj budynku. Jedna z wież właśnie runęła. Proszę, bądź ostrożny.

Nowojorskie departamenty policji i straży pożarnej twierdzą, że nie mogą komentować, czy wiadomości rzekomo wysyłane do nich tamtego dnia są oryginalne. Rzecznik prasowy Wikileaks powiedział Associated Press, że wiadomości wysłane i przechwycone tamtego dnia, pozwolą zrekonstruować dokładniejszy obraz tego, co stało się 11 września 2001 roku.

Pagerowe komunikaty możecie przeczytać na stronie Wikileaks.