W wywiadzie dla TechRadar, Jerry Shen powiedział, że jeden zespół Asusa aktualnie pracuje nad oprogramowaniem do rozpoznawania mowy

Windows XP lepszy dla netbooków od Siódemki

Systemy operacyjne

Chociaż od premiery systemu operacyjnego Windows XP minęło już ponad 8 lat, to słuch o nim chyba nigdy nie zginie. Być może dlatego, że w niektórych aspektach wciąż jest niedoścignionym wzorem, z którego wielkością nie potrafi zmierzyć się nawet sam Microsoft. Oto bowiem okazuje się, że ten staruszek wciąż jest lepszym OS-em dla netbooków, niż świeży, dobrze przyjęty przez użytkowników i ekspertów Windows 7. Dlaczego? Zapewnia dłuższy czas pracy na baterii, co jest chyba rzeczą najważniejszą w tym segmencie.

Według ostatnich testów porównawczych, przeciętny netbook działa na baterii o 47 minut krócej na systemie Windows 7, niż na OS-ie Windows XP. W przypadku Asusa Eee PC 1008HA, różnica jest jeszcze większa – 57 minut, lub, jak kto woli, 16,7 procenta.

Zobacz nasze porównaniu systemów Windows – XP, Vista i 7!

Po zestawieniu tych wyników, z wcześniejszymi porównaniami z systemem Mac OS X Snow Leopard, które pokazały wyższość OS-u Apple’a nad Siódemką w aspekcie długości pracy na bateriach, można dojść do konkluzji, że najnowszy system Microsoftu nie został zbyt starannie zoptymalizowany pod mobilność komputerów przenośnych.