Wikipedia

Współtwórca Wikipedii zaprzecza stracie 49 tysięcy edytorów

Jimmy Wales, współtwórca największej internetowej encyklopedii, polemizuje z wynikami ostatnich badań, według których aż 49 tysięcy wolontariuszy przestało umieszczać artykuły w Wikipedii.

Wczoraj informowaliśmy was o nadchodzącej zagładzie największej internetowej encyklopedii, z edytowania której zrezygnowało rzekomo 49 tysięcy wolontariuszy. Dzisiaj, współzałożyciel Wikipedii dementuje te doniesienia. Badania, prowadzone przez Felipe Ortegę, pracownika firmy Libresoft i doktoranta na madryckim Uniwersytecie im. Juana Carlosa Rey, wskazywały iż w pierwszych trzech miesiącach tego roku angielska wersja Wikipedii straciła 23 tysiące edytorów. Wyniki tych badań skłoniły nas do rozważań, czy nie mamy do czynienia z początkiem końca najpopularniejszej encyklopedii w Internecie.

Jimmy Wales nie akceptuje jednak tych wyników badań, bowiem jak twierdzi, nowi edytorzy zastępują tych odchodzących z niemal tą samą szybkością.

– Nasze wewnętrzne liczby nie potwierdzają wyników badań. Liczba edytorów ustabilizowała się, jak można się spodziewać, jako że jesteśmy już piątą najpopularniejszą witryną w Internecie. Nasze dane wskazują, że liczba aktywnych edytorów, zaangażowanych we wszystkie projekty, jest stabilna. Nowi edytorzy pojawiają się z taką samą szybkością, z jaką odchodzą dotychczasowi.

Według statystyk Wikipedii, we wrześniu 2009 roku było 39 211 „Wikipedianów”, zajmujących się pisaniem nowych i edytowaniem istniejących artykułów w angielskiej wersji encyklopedii. W porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym, nastąpił spadek o 1 585 edytorów. Ortega w swojej pracy zasugerował, że edytorzy porzucają witrynę w rekordowym tempie i trend ten będzie się utrzymywał.

Według Walesa, nie może ciągle przybywać edytorów, bo przecież Internet ma ograniczoną liczbę użytkowników.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.