Zmiana funkcji klawisza [Caps Lock] na stałe

Jeśli podczas pisania częściej spoglądamy na klawiaturę niż na monitor, to z pewnością często zdarza nam się niechcący wcisnąć klawisz [Caps Lock]. Na poprawki tracimy cenny czas.

Który to już raz? Pochłonięci pisaniem czujnie podnosimy wzrok znad klawiatury i zauważamy, że już od pewnego czasu piszemy wyłącznie wielkimi literami. Cały fragment wymaga skasowania i przepisania na nowo – nawet święty straciłby cierpliwość! Bardziej nerwowi użytkownicy po prostu usuwają ten klawisz z klawiatury, podobnie jak robią gracze z klawiszem Windows. Istnieje jednak bardziej optymalna metoda: dokonując odpowiednich wpisów w Rejestrze, możemy do każdego klawisza przypisać nową funkcję.

Na szczęście nie musimy przedzierać się przez Rejestr i edytować kodu ASCII. Sprytni programiści wynaleźli narzędzia znacznie ułatwiające to zadanie. Nam najbardziej przypadł do gustu SharpKey firmy RandyRants (http://www.randyrants.com/sharpkeys/). Mały freeware’owy program (22 kB) potrafi przypisać nowe funkcje do wielu klawiszy. Służą do tego dwie długie listy: na pierwszej wybieramy klawisz, a na drugiej funkcję, która od teraz będzie do tego klawisza przypisana. Możemy również po prostu nacisnąć klawisz, którego funkcję chcemy zmienić, a następnie ten, którego funkcję chcemy przypisać do klawisza naciśniętego ostatnio.

Cała operacja jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień. Naraz możemy przypisać nowe funkcje do wielu klawiszy – a po restarcie komputera zmiany zostaną zapisane na stałe. Ponieważ przemapowanie następuje w Rejestrze, zmiany nie mają żadnego wpływu na akcje, które są przeprowadzane przed uruchomieniem systemu, na przykład w BIOS-ie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.