Hero oparto na procesorze Qualcomm z taktowaniem 528 MHz, 288 MB pamieci RAM oraz 512 MB pamięci ROM

10 najpopularniejszych telefonów 2009 roku

Plebiscyt na najpopularniejszy telefon 2009 roku wygrał HTC Hero. Ten smartfon z 3,2-calowym ekranem dotykowym, 5-megapikselowym aparatem oraz platformą Google Android, wygrał przede wszystkim dzięki prostej obsłudze, eleganckiemu interfejsowi oraz pomysłowemu designowi. Nie bez znaczenia okazały się również użyteczne funkcje oraz łatwość dostępu do serwisów społecznościowych. Na drugim miejscu uplasował się kolejny smartfon firmy HTC, tym razem bardziej high-endowy model HD2, oparty na mobilnym systemie operacyjnym Microsoftu i wyposażony w 4,3-calowy ekran pojemnościowy.

Ostatnie miejsce na podium zajął iPhone 3GS – najmłodsze dziecko Apple’a. Jedną z głównych zalet jest oczywiście jego design, ale doceniono również szereg usprawnień i nowych funkcji, jakich dokonano względem iPhone’a 3G.

Tuż za podium swoje miejsce znalazł Samsung Genio Touch (u nas znany jako „Samsung Corby”). To niedrogi, wyposażony bez zbędnego przepychu telefon komórkowy ze sporym, dotykowym ekranem. Na miejscu piątym, pomimo przejściowych problemów w Wielkiej Brytanii, uplasował się Sony Ericsson Satio z 12-megapikselowym aparatem, 3,5-calowym ekranem dotykowym i nawigacją GPS.

Kolejnym w rankingu najpopularniejszych telefonów jest wciąż nieobecny na polskim rynku Palm Pre. Smartfon z 3,1-calowym ekranem, 3,1-megapikselowym aparatem i systemem Web OS jest jednak bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych – sprzedano tam już ponad milion egzemplarzy.

Dopiero siódme miejsce okupuje pierwszy przedstawiciel największego na świecie producenta telefonów. Nokia 5800 XpressMusic to jeden z najbardziej udanych telefonów fińskiej firmy w tym roku – prekursor mody na dotykowe ekrany w tej firmie. Tuż za nią mamy kolejną Nokię – N900. To kieszonkowy komputer z opartym na Linuksie systemem Maemo.

W rankingu jest również miejsce dla telefonu firmy LG. Konkretniej dziewiąte. Czekolada nowej generacji, czyli stosowniej LG Chocolate BL40, jest telefonem jedynym z swoim rodzaju – wszystko dzięki dotykowemu ekranowi w formacie 21:9. Stawkę zamyka wygięta jeżynka. BlackBerry Curve 8520 to urządzenie przede wszystkim biznesowe – niezawodne i nad wyraz funkcjonalne.

Ranking sporządził serwis Omio, porównujący telefony komórkowe. Przy wybieraniu zwycięzców, wzięto pod uwagę ich sprzedaż, opinie użytkowników oraz wyniki internetowej ankiety, w której udział wzięli zarówno zwykli użytkownicy, jak i eksperci.