Odkrywamy sztuczki i kruczki w systemach Windows

12 grudniowych porad dla systemu Windows

W tym tygodniu przedstawiamy wam 12 najciekawszych sztuczek i porad, jakie można wykorzystać w systemach z rodziny Windows.
Wykorzystujemy więcej niż 3,25 GB z 4 GB zainstalowanej pamięci operacyjnej

64-bitowe wersje Windows 7 potrafią wykorzystywać ponad 4 GB RAM. Tak jest w przypadku 64-bitowego Windows 7. Jednak po zainstalowaniu przez nas system w dalszym ciągu wykorzystuje 3,25 GB, tak jak przedtem Windows XP.

Unikamy automatycznej instalacji aktualizacji podczas wyłączania systemu operacyjnego

Gdy tylko dostępne są aktualizacje, Windows zmienia standardowy tryb zamykania w taki sposób, że przed wyłączeniem komputera automatycznie instalują się aktualizacje. To może dość długo trwać i w efekcie w notebooku pracującym na akumulatorze niepotrzebnie wyczerpać baterię.

Używamy własnego obrazu jako tła ekranu logowania

Zamiast na standardowe tło Windows już podczas logowania możemy patrzeć na wybrane zdjęcie.

Kosz może być zawsze widoczny 

Żebyśmy mogli przeciągnąć pliki do Kosza, musi on być widoczny na Pulpicie. Niestety, często tak nie jest.

Wyświetlanie podglądów w folderach jako kadrów taśmy filmowej 

Możemy nadać naszemu systemowi Windows cechy indywidualne, oprawiając podglądy naszych grafik i cyfrowych zdjęć – »Thumbails« – w niezwykłe ramki.

Dopasowywanie szablonów folderów w Eksploratorze Windows

Vista próbuje automatycznie rozpoznać rodzaj plików znajdujących się w folderze, a potem wyświetla je w formie dopasowanych szablonów, na przykład miniatur zdjęć. Ale nie zawsze się to udaje.

Szybszy dostęp do Panelu sterowania 

Co rusz korzystamy z aplikacji zgromadzonych w Panelu sterowania. Nieważne, jaki program stamtąd chcemy wykorzystać, droga do niego zawsze prowadzi przez oddzielne okno Panelu sterowania, a przecież można prościej.

Sprawdzanie, czy nasz komputer będzie zgodny z Windows 7

Nawet jeśli Windows 7 ma mieć umiarkowany apetyt na zasoby, warto sprawdzić, czy nasz nie najnowszy już przecież notebook jest wystarczająco sprawny, aby dać sobie radę z nowym systemem Microsoftu.

Tłumaczenie komunikatów błędów na zrozumiały tekst

Po wystąpieniu błędów systemowych Windows wyświetla zakodowane numery, których przydatność podczas poszukiwania przyczyn błędu okazuje się żadna. Z kolei szukanie wyjaśnienia błędu w Internecie jest często bardzo żmudne.

Uruchamianie okien konsoli kontroli systemu o sensownej wielkości 

Windows wyświetla stosunkowo małe okna konsoli kontrolnych ważnych funkcji systemowych, takich jak zarządzanie komputerem lub usługi systemowe. Za każdym razem musimy je więc rozciągać. To niewygodne.

Zapobiegamy zapominaniu widoków folderów przez Windows

Czy Windows nie zapomina ostatnio ustawień folderów? Może to sprawka wirusa? Ustawienia widoku ikon w skrótach za każdym razem wracają do wartości standardowych. Wciąż mało? Zerknij więc na zestaw drobnych porad i trików A w nim seria sztuczek, dzięki którym rozwiążesz irytujące cię problemy

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.