Wśród interesujących cech charakterystycznych Backdoor.MSIL.Bot.A wskazać należy na fakt, że oprogramowanie to będzie szukało konkretnych rozwiązań antywirusowych na zaatakowanym sprzęcie, próbując unieszkodliwić procesy z nimi związane

Co atakowało polskich internautów w listopadzie

Malware

Zagrożeniem, które nadal atakuje polskich internautów najczęściej pozostaje rodzina programów Win32/PSW.OnLineGames. Zagrożenia tego typu instalują się na komputerze użytkownika bez jego wiedzy, a następnie bardzo skutecznie maskują swoją obecność w systemie. Działają jak typowy keylogger rejestrując wszystkie znaki, które użytkownik wprowadza za pośrednictwem klawiatury podczas logowania się do gry w sieci. Zgromadzone ten sposób dane trafiają prosto do hakera, który wykorzystuje je do kradzieży cennych dla gracza wirtualnych przedmiotów. Infekcje spowodowane PSW.OnLineGames stanowiły niemal 17% wszystkich wykrytych w listopadzie przez ESET zagrożeń, atakujących polskich użytkowników.

Na drugiej pozycji uplasowała się rodzina złośliwych aplikacji INF/Autorun ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników (infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB) – 6,34% wszystkich wykrytych infekcji. Trzecie zagrożenie na liście to Conficker (6,20% wszystkich wykrytych infekcji), lider światowego zestawienia najczęściej atakujących wirusów.

Ranking opracowała firma ESET.