Pattison uwodzi nastolatki a nowy rodzaj złośliwego oprogramowania naiwnych

Fani filmu „Zmierzch” na celowniku cyberprzestępców

Firma PC Tools poinformowała o kolejnym zagrożeniu internetowym, związanym z drugą częścią sagi "Zmierzch", pt." Księżyc w Nowiu", która zaledwie kilka dni temu trafiła na ekrany kin.

Mechanizm oszustwa jest następujący:

  • Fani filmu natrafiają na blogach, forach dyskusyjnych i w czatroomach na publikowane przez cyberprzestępców informacje, że pełną wersję filmu można już obejrzeć w Internecie. Jednocześnie dodawane są do nich komentarze zawierające odpowiednie słowa kluczowe, mające ułatwić odnalezienie ich przez wyszukiwarki.
  • Po wpisaniu zapytania o pełną wersję filmu w wyszukiwarkę, fani „Zmierzchu” kierowani są na specjalnie spreparowaną stronę. Zawiera ona kadry z filmu i przekonuje, że od możliwości obejrzenia go dzieli użytkownika już tylko jedno kliknięcie.
  • Po kliknięciu na „Movie Player”, użytkownik otrzymuje komunikat o konieczności zainstalowania odtwarzacza.
  • Po wyrażeniu zgody przez użytkownika, zamiast odtwarzacza w systemie instalowane jest złośliwe oprogramowanie.

Oczywiście nie jest to pierwszy przypadek, kiedy cyberprzestępcy próbują wykorzystać popularność bieżących wydarzeń do osiągnięcia zysków kosztem internautów poszukujących darmowych materiałów na ich temat.

Aby tego uniknąć, polecamy oglądanie filmów w kinie. To prawda, że popcorn jest zdecydowanie za drogi, ale mimo wszystko okazuje się tańszy niż skutki wykradzenia danych logowania do banku i opróżnienia konta przez internetowych kryminalistów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.