Intel rezygnuje z karty graficznej Larrabee

Intel, zdecydowany lider w kategorii procesorów, nie radzi sobie na rynku układów graficznych. Jedyną szansę na sukces firma pogrzebała sama – projekt Larrabee przestał istnieć.

Intel Larrabee to wykonany w 45-nanometrowej technologii 32-rdzeniowy układ graficzny, który wykorzystuje architekturę x86, czyli prawie identyczną jak 32-bitowe procesory Pentium. Projekt jest już rozwijany od wielu lat i, jak się okazuje, zbyt wielu. Zarówno AMD, jak i NVIDIA rozwinęły na tyle swoje technologie, że Larrabee, mimo iż innowacyjny technicznie, stał się za wolny, by konkurować z najnowszymi GeForce’ami i Radeonami.

Ostatnia zapowiedziana premiera, która miała się odbyć w przyszłym roku, została odwołana. Intel skasował cały projekt w segmencie rynku konsumenckiego. Wydajność dwóch teraflopsów, którą miał osiągać Larrabee, AMD osiągnęło już w zeszłym roku. Karta Radeon HD 5970 osiąga moc obliczeniową ponad 5 teraflopsów.

Siła Larrabee leżała w połączeniu wydajności układów graficznych z możliwością ich równoległego programowania, co wynikało z architektury X86. Dzięki temu efekty takie, jak Ray-tracing czy przeźroczystości, które wciąż są ciężkim orzechem do zgryzienia dla obecnych kart graficznych, byłyby z łatwością generowane.

Zobacz też: Ranking kart graficznych

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.