Kubuntu zajmuje 10 GB, a 1 GB = 109 B

Windows, Mac OS i Linux: Niech wygra najlepszy!

– oto artykuł który pokazał się parę dni temu na właśnie tym portalu. Zawartość wiadoma – odwieczna wojna między systemami. Czy chodziło tu jednak o rzetelne porównanie konkurencyjnych rozwiązań czy raczej o reklamę Sami-Wiecie-Jakiego produktu, Sami-Wiecie-Jakiej firmy?

„Użytkownicy Kubuntu sami muszą pamiętać o aktualizacjach”

Bzdura. Fakt, system nie nauczył się jeszcze automatycznej aktualizacji, jednak gdy tylko pojawią się poprawki system nas o tym poinformuje. Ubuntu potrafi robić wszystko automatycznie.

„Kubuntu nie ma firewalla – trzeba go sobie samemu pobrać”

Co prawda w artykule było mówione o „niektórych wersjach”, cokolwiek to miałoby znaczyć, bo wersja oficjalna Kubuntu jest jedna. A co do firewalla to domyślnie jest – ufw, działa w konsoli. Jeżeli ktoś preferuje graficzny interfejs dostępna jest nakładka graficzna gufw.

„Wszystkie systemy doskonale radzą sobie za to z phishingiem”

Od kiedy system ma radzić sobie z pishingiem? Myślałem, ze takie zabezpieczenia mają przeglądarki…

„Wadą Kubuntu jest jednak to, że w zależności od dystrybucji zajmuje na dysku nawet 10 GB”

Hę? Że niby jak? Proszę mi tak skompresować 10 GB, żeby zmieściło się na jednej płycie CD. Nawet Sami-Wiecie-Jaka firma tego nie potrafi. Zarówno Kubuntu jak i Ubuntu zajmują nie więcej niż 4 GB na dysku, co jest podane w wymaganiach nadrukowanych na opakowaniach rozsyłanych płyt.

„1 GB składa się ze 109, a nie z 230 bajtów”

A ja zawsze myślałem, że 1 GB = 10243 B. Próbowałem jakoś racjonalnie odczytać to zdanie, nie udało się. Bez komentarza.

Nie wiem o co chodziło autorom tego artykułu, ale potrafi ostro, mówiąc kolokwialnie, zryć banie – gdyby przeczytał to ktoś nieobeznany w komputerach, konsekwencje mogły by być straszne. Zastanawia mnie również dobór dystrybucji – dlaczego Kubuntu, nad którym pracuje garstka ludzi, ledwo wiążąc koniec z końcem. Jestem fanem KDE, ale Canonical 90% swojej uwagi skupia na Ubuntu i GNOME. Ubuntu jest bardziej dopracowane, zautomatyzowane i zoptymalizowane. Ma też wiele udogodnień, niedostępnych w Kubuntu(Bluetooth czy Software Center). 
Jaki był cel artykułu? Sianie tzw. FUD-u(z ang. Fear, Unsure, Desinformation – Strach, Niepewność, Dezinformacja). Takie jest moje zdanie.

PS. jak ktoś znajdzie więcej takich „niespodzianek”, proszę informować w komentarzach.