Nokia obiecuje nowy interfejs użytkownika systemu Symbian

Dyrektor generalny firmy Nokia, Oli-Pekka Kallasvuo, poinformował że Nokia w 2010 roku ostro zabierze się za ulepszenie interfejsu użytkownika systemu operacyjnego Symbian.

Na spotkaniu z inwestorami, Oli-Pekka Kallasvuo potwierdził wcześniejsze informacje, iż największy producent telefonów komórkowych na świecie pozostanie wierny systemowi operacyjnemu Symbian, który przez wielu jest krytykowany i uważany już za antyczny. Biorąc sobie do serca te niepochlebne komentarze, w 2010 roku planuje poważnie zabrać się za usprawnienie interfejsu użytkownika tej platformy i wniesienie go na „wyższy poziom”.

– Jako system operacyjny, Symbian osiągnął taką elastyczność, jak żadna inna platforma. Postanowiliśmy obniżyć ceny smartfonów, jednocześnie poszerzając ich horyzonty – powiedział Kallasvuo, dodając – Widzę ogromną szansę Nokii, by osiągnąć ogromny wzrost w naszym segmencie rynku, poprzez stworzenie największej na rynku platformy dla mobilnych usług.

Nokia musi się jednak bardzo postarać, jeśli oczekuje zwiększenie swojego udziału w rynku smartfonów, bowiem konkurencja w postaci zwłaszcza Androida, rośnie w siłę w błyskawicznym tempie. – Nokia potrzebuje bardziej atrakcyjnych i charakterystycznych urządzeń w segmencie high-end, a dodatkowo silnego i rozbudowanego systemu usług i aplikacji, oferowanych dla ich smartfonów – twierdzi Roberta Cozza, główna analityk w firmie Gartner.

Według Cozzy, Symbian będzie bardziej obecny w telefonach ze średniej półki, natomiast te najbardziej high-endowe modele będą sprzedawane z preinstalowanym systemem Maemo. Jak na razie w 2010 roku potwierdzony jest jednak tylko jeden smartfon z Maemo 5 (Nokia N900 – filmowa recenzja naszego MobileBlogera), więc tutaj przyspieszenia należy spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2010 roku. Wtedy bowiem na rynek ma trafić pierwszy „mobilny komputer” z systemem Maemo 6. Nowy Symbian ma natomiast zadebiutować w dwóch etapach – w pierwszej i w drugiej połowie 2010 roku.

Nokia daje również nadzieje programistom, gdyż w pocie czoła pracuje nad najnowszym frameworkiem QT 4.6, który w tej chwili już obsługuje system operacyjny Symbian (oprócz Maemo) i oferuje zaawansowane możliwości graficzne oraz obsługę pojemnościowych ekranów dotykowych, wspierając przy tym polecenia gestami. – Programiści mogą w prosty sposób tworzyć atrakcyjne wizualnie i połączone z Siecią aplikacje dla desktopów i urządzeń, wliczając w to setki urządzeń opartych na systemach Symbian i Maemo – twierdzi wiceprezydent Nokii, Sebastian Nystrom.

Co ważne, fiński producent nie zamyka się na swoje własne produkty, udostępniając technologię Qt również innym. Qt 4.6 wspiera takie systemy jak Windows 7 czy Apple Mac OS X 10.6, ale również systemy operacyjne czasu rzeczywistego, jak QNX i VxWorks. Wsparcie zarówno dla Symbiana, jak i Maemo, pozwoli programistom celować jednocześnie w obydwie te platformy, bazując na jednym kodzie.

Źródło: NewsFactor
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.