Wszystkie trzy modele opierają się na systemie autorskim Nokii z interfejsem Series 40 (od lewej: 2700, 6700, 6303 classic)

Nokia pozywa Samsunga, LG i innych, za zawyżanie cen paneli LCD

Prawo

Pozew został złożony 25 listopada w sądzie federalnym w San Francisco i opiera się na federalnym i stanowym prawie antytrustowym. Nokia oskarża firmę Samsung, największego producenta paneli LCD, a także sześciu innych producentów, o nielegalne spiskowanie w celu podniesienia cen wyświetlaczy powyżej poziomu konkurencyjności na rynku. Największy na świecie producent telefonów domaga się odszkodowania w niesprecyzowanej wysokości i oczywiście zaprzestania takich praktyk.

– Wyświetlacze LCD były wykorzystywane w telefonach komórkowych firmy Nokia – czytamy we wniosku – a producenci w zmowie ustalali zawyżone ceny paneli LCD, więc Nokia kupowała je po znacznie wyższych cenach. Pozew cytuje i opiera się na śledztwie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

LG Display, drugi co do wielkości producent paneli LCD, a także Chunghwa Picture Tubes i Sharp Corp. wymienione w pozwie, już w zeszłym roku przyznały się do zawyżania cen swoich wyświetlaczy i zgodziły się zapłacić łącznie 585 milionów dolarów kary. Pozwane zostało również Hitachi, które także przyznało się już do winy zawyżania cen, a także Philips.

Jak na razie ani Samsung, ani LG Display nie otrzymały wezwania do sądu w tej sprawie. Przedstawiciele AU Optronics oraz Chungwha Picture Tube nie chcą na gorąco komentować tego pozwu. Toshiba jak dotąd również nie jest świadoma złożonego przez Nokię pozwu.

Miejmy nadzieję, że pozew ten zmusi producentów paneli do obniżenia cen, a co za tym idzie, być może ceny telefonów komórkowych wkrótce również zmaleją.