Black Screen of Death w systemie Windows 7

Aktualizacje Microsoftu psują systemy Windows XP, Vista i 7

To prawdziwa ironia losu – udostępnia się użytkownikom coś, co w założeniu miało lepiej zabezpieczyć komputer, a w rzeczywistości zawiesza go i powoduje wyświetlanie całkiem czarnego ekranu. Taka sytuacja przytrafiła się niedawno firmie Microsoft, której ostatnia fala aktualizacji zabezpieczeń okazała się śmiercionośna – na monitorach wielu użytkowników zaowocowała bowiem BlSOD-em, czyli Black Screen od Death (nie mylić z Blue Screen of Death, który również nie jest obcy systemowi Windows 7).

Nowy problem obejmuje systemy operacyjne Windows 7, Vista oraz CP – twierdzi Mel Morris, dyrektor generalny brytyjskiej firmy Prevx, specjalisty od zabezpieczeń. Na problem, w zeszłym tygodniu zwrócili uwagę firmy użytkownicy jej oprogramowania.

Najprawdopodobniej Microsoft poczynił zmiany w liście kontroli dostępu (ACL – Access Control List) zalogowanych użytkowników. Lista ACL ma wpływ na klucze rejestru, tworząc widoczne funkcje pulpitu, jak pasek boczny. Ostatnie aktualizacje jednak wnoszą kilka zmian do tych kluczy rejestru, czego efektem jest fakt, iż niektóre zainstalowane aplikacje mogą nie działać poprawnie – powodując pojawienie się czarnego ekranu.

Aplikacje zabezpieczające są najbardziej narażone na szwank. Morris twierdzi, że problemy mają nie tylko użytkownicy oprogramowania jego firmy, ale również innych produktów. Niektórzy posunęli się nawet do reinstalacji systemu.

Firma Pervx udostępniła oprogramowanie, które naprawia zmienione rejestry, dopasowując je do ustawień listy ACL, co powinno rozwiązać zaistniały problem. Użytkownicy mogą jednak samodzielnie go rozwiązań, poprzez zmianę ustawień rejestru, jednak to jest ryzykowne dla mniej doświadczonych użytkowników. Więcej porad Morrisa znajdziecie tutaj.

Morris powiedział, że jego firma jeszcze nie skontaktowała się z Microsoftem, jednak wkrótce prześle gigantowi z Redmond aplikację rozwiązującą problem. Sam Microsoft jeszcze nie ustosunkował się do zaistniałej sytuacji.

Aktualizacje zabezpieczeń, które powodują wyświetlanie czarnego ekranu, to łaty z 10 listopada. Wtedy zostało wydanych 15 aktualizacji dla produktów Windows, Windows Server, Excel oraz Word.