Ludovic Lazarus Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku. Esperanto wynalazł w 1887 roku

Oszuści wykorzystują logo Google’a do rozsyłania wirusów

Google często zmienia swoje logo, jeśli jest okazja do tego, by coś świętować. Oszuści wykorzystują jednak ten fakt, by rozsyłać szkodliwe oprogramowanie.

Przedwczoraj, strona domowa Google’a wyświetlała udziwnione logo z flagą, co było wyrazem świętowania 150. urodzin L.L. Zamenhofa – twórcy uniwersalnego języka, znanego pod nazwą Esperanto. Firma z Mountain View często zmienia swoje logo, kiedy tylko jest jakaś okazja do świętowania – tak było m.in. z rocznicą wynalezienia kodu kreskowego. Wydałoby się, że to całkiem bezpieczny i czysto kosmetyczny ruch ze strony Google’a – nic bardziej mylnego. Według firmy zajmującej się bezpieczeństwem, oszuści potrafią wykorzystać tymczasową zmianę loga.

Klikając na udziwnione logo, zazwyczaj pokazują się nam wyniki szukania, powiązane z tematem celebrowanego wydarzenia. Barracuda Network znalazła 31 zainfekowanych witryn, spośród pierwszych 100 wyników, wyświetlonych w przypadku L.L. Zamenhofa. 27 z nich, zmieściło się w pierwszej pięćdziesiątce wyników.

Sprawdź, jakie Google ma loga w zanadrzu na specjalne okazje!

Google już usunęło większość z podejrzanych stron i ciężko pracuje, by chronić użytkowników przed szkodliwym oprogramowaniem, jednak jak samo podkreśla, nie jest to ani nowe zjawisko, ani też unikalne we wszystkich największych wyszukiwarkach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.