FASTRA II - najszybszy superkomputer o rozmiarze desktopa

„Podręczny” superkomputer o wydajności 12 TFLOPSów

Superkomputery

Komputerowy system, stworzony przez belgijskich badaczy z ASTRA, aktualnie pracuje na antwerpskim Uniwersytecie. Służy do przetwarzania złożonych, trójwymiarowych obrazów medycznych. Superkomputer o nazwie FASTRA II został zaprojektowany we współpracy z Tones.be oraz ASUS-em i zbudowany w oparciu o trzynaście procesorów graficznych – 12 z nich pochodzi z dwuprocesorowych kart graficznych GeForce GTX 295, a jeden z karty graficznej GeForce GTX 275.

Maszyna dostarcza wydajność na poziomie 12 TeraFLOPSów. By zmieścić wszystko w jednej obudowie, zaprojektowano specjalną klatkę dla kart graficznych, która podłączone są do płyty głównej przez elastyczne kable. Oczywiście taki zestaw wymaga potężnego zasilania, dlatego umieszczono tu aż cztery zasilacze. Co ciekawe, zbudowanie takiego sprzętu kosztowało mniej niż 6 tysięcy euro (około 17 500 złotych).

Zobacz aktualną listę najwydajniejszych superkomputerów świata!

Wartym odnotowania jest również fakt, że wcześniej naukowcy z ASTRA byli w stanie zbudować system oparty na czterech dwuprocesorowych kartach graficznych Nvidii, który dostarczał moc równoważną z 350 nowoczesnymi procesorami.