Viviane Reding zajmie się przepisaniem dyrektywy o ochronie danych

Przegląd Komisarzy Unii Europejskiej, ważnych dla świata IT

Vivane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego, przepisze europejskie prawo o ochronie danych osobowych, które ma już 15 lat. A czym zajmą się pozostali komisarze?

Vivane Reding znana jest przede wszystkim z tego, że przez pięć ostatnich lat broniła praw konsumentów w zakresie telekomunikacji, przy okazji zmniejszając ceny opłat za wykupienie usługi roamingu. Jej najważniejszym zadaniem do tej pory było jednak przepisanie europejskiego prawa telekomunikacyjnego. Ustawa, nazywana pakietem telekomunikacyjnym, wreszcie weszła w życie w zeszłym tygodniu, po dwóch latach zaciętych negocjacji. W swojej nowej roli, luksemburska dziennikarka i polityk ma podobne zadanie – zmodernizować dyrektywę o ochronie danych, która datowana jest na 1995 rok.

– Jako komisarz ds. telekomunikacji, była odpowiedzialna za niewielką część obszaru ochrony danych, ponieważ dyrektywa e-prywatności była włączona do pakietu telekomunikacyjnego. Teraz będzie jednak odpowiedzialna za całość – powiedział rzecznik Pani komisarz.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, zapowiedział w jaki sposób chce przydzielić role na kolejnych pięć lat. Jego zespół składa się z 27 komisarzy (po jednym z każdego państwa członkowskiego UE), którzy zostali wybrani przez szefów rządu w ostatnim miesiącu.

Na stanowisku komisarza ds. telekomunikacji, Viviane Reding zostanie zastąpiona Neelie Kroes, która przez ostatnie pięć lat pełniła funkcję komisarza ds. konkurencji. W tym czasie, Holenderka walczyła z Microsoftem w jednej z głośniejszych spraw antytrustowych, która swoją drogą zbliża się już do końca, jako że Microsoft postanowił ustąpić. Teraz, holenderska ekonomistka będzie niepokoić gigantów segmentu telekomunikacyjnego.

Tymczasem, stanowisko komisarza ds. konkurencji przejmie Joaquin Almunia, dotychczasowy komisarz ds. ekonomicznych i walutowych. Hiszpański prawnik i ekonomista zmienia zajęcie, bowiem ostatnio, w dobie kryzysu gospodarczego, znalazł się w ogniu krytyki. W ciągu następnych pięciu lat zajmie się najprawdopodobniej monopolem firmy Google, po tym jak przez KE „wykończony” został najpierw IBM, a potem Microsoft. Za kolejnych pięć lat, przyjdzie pewnie pora na Apple.

Kolejnym ważnym stanowiskiem z punktu widzenia świata IT jest funkcja komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, którą obejmie francuski eurodeputowany – Michel Barnier. Ten były minister rolnictwa i były minister spraw wewnętrznych będzie odpowiedzialny za problemy dotyczące własności intelektualnej, wliczając w to patenty i prawa autorskie. Barnier pełnić ma podstawową rolę we wprowadzeniu pojedynczego patentu wspólnotowego, zamiast mieszaniny narodowych patentów, która wiele kosztowała europejskich wynalazców, w porównaniu z ich odpowiednikami z USA, Japonii, Chin i innych państw.

Ponadto Barnier, wraz z Kroes, będą odgrywali kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów praw autorskich, dotyczących digitalizacji książek. Jak dotąd nie ujawniono, który z komisarzy będzie na czele tego ważnego zadania.

Nowe zadanie Reding będzie obejmować odpowiedzialność za prawa marketingowe na terenie Unii Europejskiej, a także „kontrakty konsumenckie”. Dzięki temu zadaniu, Luksemburka zaangażuje się w świat mediów, a zwłaszcza w reklamy w Sieci. To da jej możliwość zainicjowania podobnej ustawy legislacyjnej, jak to miało miejsce w przypadku regulacji roamingowych.

Każdy z kandydatów na komisarza musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski, który ma prawo odrzucić propozycje. Tak było pięć lat temu, kiedy odrzucono kandydaturę Rocco Buttiglione, zaproponowaną przez premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Zaprzysiężenie komisarzy odbędzie się w pierwszej połowie stycznia, a już pod koniec tego miesiąca, nowy zespół przejmie obowiązki odchodzącego.

Źródło: Techworld
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.