Qt 4.6 – QtKinetic, Multitouch i wiele innych

Wersja 4.6 biblioteki wnosi dużo do funkcjonalności i stabilności. Wśród tych nowości znajdziemy n. p. obsługę ekranów, tabletów i wszystkiego co jest wielodotykowe. Pełna obsługa gestów multitouch zawita m. in. do KDE. Przedstawia to poniższy film:

Tak, to jest Windows 7. Póki co żadna dystrybucja nie używa najnowszego X.org 7.5 i Xserver 1.7, przez co nie ma obsługi multitouch, a co za tym idzie niestety nie poużywamy sobie multitouch pod Linuksem. Ale to już niedługo zostanie rozwiązane.

Inną poważną innowacją jest Qt na urządzenia mobilne, głównie chodzi tu o Symbiana. Pozwala to obalić mit o ciężkości biblioteki – skoro działa płynnie na komórka z bogatymi animacjami, to raczej nie będzie wymagać to DX 11 i karty 1 GB:)

Dema do uruchomienia na PC, ze statycznie podlinkowanymi bibliotekami Qt w wersji 4.6:

Linux

Windows

W tych „próbkach” możliwości najnowszej wersji tej biblioteki, możemy na własne oczy zobaczyć działanie QtKinatic(nowy framework od animacji) czy QGesture(gesty jedno i wielodotykowe).

Najbliższa wersja KDE(4.4) będzie opierać się w pełni na Qt 4.6, wykorzystując w pełni wszystkie jej dobrodziejstwa. Już się nie mogę doczekać!