HP ma kłopoty prawne w Niemczech i w Rosji

„Rasistowskie” kamery internetowe marki HP

Sprawę „preferencji rasowych” kamer internetowych HP odkrył jeden z czarnoskórych pracowników sklepu komputerowego. Umieścił on krótką, humorystyczną prezentację na YouTube’ie, porównując reakcje kamery na siebie i na jego białoskórą koleżankę. Żartobliwie nazwał komputery HP jako „rasistowskie”, gdyż kamera zainstalowana w omawianym przez niego HP MediaSmart śledziła jasne twarze, zaś jego ciemną zupełnie ignorowała.

Na razie nie wiadomo, czy problem tkwi w sprzęcie, czy w oprogramowaniu. Z podobnym problemem zmagał się Microsoft w swoim Natalu, jednak w tym przypadku znaleziono rozwiązanie. Skóra Murzynów, z racji swojego koloru, odbija mniej światła, przez co kamerze trudniej ją wychwycić z otoczenia.

– Wszystko co robimy skupia się na dostarczeniu wrażeń jak najwyższej jakości wszystkim naszym klientom, którzy są bardzo zróżnicowani etnicznie i którzy pracują na całym świecie. Dlatego też jak pojawiają się problemy, traktujemy je poważnie i ciężko pracujemy, by znaleźć przyczynę. Pracujemy obecnie z naszymi partnerami, by dowiedzieć się więcej na ten temat.  Technika, jaka została wykorzystana w tym przypadku, to standardowy algorytm, którzy miedzy różnicę w natężeniu kontrastu między oczami, podbródkiem i nosem. Wierzymy, że kamera ma kłopoty w „zauważeniu” kontrastu przy słabym oświetleniu. Pracujemy już nad tym, a was zachęcamy do przejrzenia szerszego opisu tej techniki pod tym adresem: http://bit.ly/7HsZHD – czytamy na oficjalnym blogu HP.