Microsoft Upgrade Advisor poinformuje, które komponenty sprzętowe są za słabe dla nowego Windows.

Sprawdzanie, czy nasz komputer będzie zgodny z Windows 7

Windows XP, Vista

Tak jak niegdyś do Visty, również do nowego Windows 7 Microsoft oferuje bezpłatny Upgrade Advisor, za pomocą którego przetestujemy gotowość komputera do współpracy z Windows 7. Warunkiem korzystania z niego jest zainstalowane środowisko .NET-Framework 2.0. Najpierw otwieramy znajdujący się w nim pakiet instalatora MSI, a następnie możemy bezpośrednio uruchomić narzędzie. Przed rozpoczęciem analizy sprawdźmy, czy wszystkie istotne urządzenia zewnętrzne są podłączone do komputera i włączone, aby nie zostały pominięte w teście. Dopiero potem klikamy »Start check« – i czekamy kilka minut na wyniki.

W kolumnach »System Requirements«, »Devices« i »Programs« poradnik poinformuje nas o kompatybilności i możliwych problemach oraz zaleci kroki, które pomogą w pokonaniu trudności. I tak na przykład z poziomu komputera działającego pod kontrolą XP nie można dokonać bezpośredniego upgrade’u – Windows 7 trzeba instalować od zera. Nie obejdzie się więc bez back-upu własnych danych.

Aby sprawdzić wyniki pozostałych przeprowadzonych testów, klikamy »See all system requierments«, ewentualnie »See all devices«. Za pomocą przycisku »Save Report« wyeksportujemy wynik testu – w celu późniejszej kontroli – do pliku HTML. W oknie zapisywania zmieniamy typ pliku na »Web page comlete (*.htm; *html)« i klikamy »Save«.

Wskazówka:

Linki w oknie dialogowym nie zawsze działają prawidłowo i niekiedy prowadzą do folderu pamięci narzędzia. Program nie wyręczy nas też w wyszukiwaniu sterowników w Internecie.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News