Wśród interesujących cech charakterystycznych Backdoor.MSIL.Bot.A wskazać należy na fakt, że oprogramowanie to będzie szukało konkretnych rozwiązań antywirusowych na zaatakowanym sprzęcie, próbując unieszkodliwić procesy z nimi związane

Uważaj na serdeczne życzenia od cyberprzestępców

Przeprowadzone przez AVG badania pokazują, że prawie trzy czwarte internautów ochoczo otwiera elektroniczne kartki, jeżeli tylko w polu adresowym nadawcy widnieje imię i nazwisko osoby im znanej.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Znowu nasze skrzynki emailowe zapełnią się elektronicznymi kartkami zawierającymi serdeczne życzenia lub zabawne wierszyki wprowadzające nas w błogi nastrój świątecznego uniesienia. W zeszłym roku wysłano ich 500 milionów, w tym roku, w związku z dynamicznym wzrostem liczby internautów (obecnie z Internetu korzysta około 1,5mld osób, a liczba ta stale się zwiększa), będzie ich z pewnością jeszcze więcej. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że część z nich poza życzeniami zawiera prezent, o który wcale nie prosiliśmy. Cyberprzestępcy wykorzystują świąteczny nastrój rozsyłając e-kartki, w których ciepłe życzenia są tylko przykrywką dla złośliwego kodu.

– Wśród ataków, na które będziemy narażeni w czasie świąt najgroźniejsze będą te oparte na zabiegach socjotechnicznych. Cyberprzestępcy będą starali się pozyskać nasze zaufanie i skłonić nas do pożądanych przez siebie działań – kliknięcia w zainfekowany link czy ujawnienia poufnych danych dostępu do kont bankowych. Atmosfera świąt sprzyja uśpieniu czujności, a cyberprzestępcy doskonale wiedzą jak tę sytuację wykorzystać. Elektroniczne kartki świąteczne są dla nich doskonałym narzędziem, bowiem większość z nas nie przypuszcza, że za uśmiechniętym Mikołajem i serdecznymi życzeniami może kryć się zagrożenie – mówi Roger Thompson, główny dyrektor ds. badań w AVG Technologies.

Jeżeli jedynie 0,1% wysłanych w tym roku elektronicznych kartek z życzeniami będzie zarażonych wirusem lub złośliwym kodem, oznaczać to będzie dziesiątki tysięcy zainfekowanych komputerów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.