W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2010 roku, Microsoft sprzedał 30 milionów egzemplarzy Windowsa 7

Windows 7 narusza patent firmy Implicit Networks?

Prawo

Pozew, który w sądzie okręgowym dla stanu Kalifornia złożyła firma Implicit Networks, oskarża giganta z Redmond o pogwałcenie jednego z należących do niej patentu o oznaczeniu US 6 629 163. Jego tytuł brzmi: „Metody i system demultipleksowania pierwszego pasma komponentów pakietu do zidentyfikowania ściśle określonych komponentów, których dalsze komponenty są przetwarzane bez potrzeby ponownego identyfikowania komponentów”. W języku angielskim brzmi to jeszcze gorzej. Tak czy inaczej, Microsoft ma wykorzystywać ten patent w swojej platformie filtrującej pakiety w systemach Windows – oprócz „Siódemki”, także w Viście i Server 2008.

Implicit, której patent został przyznany przez indywidualną osobę – Edwarda Balassaniana – domaga się rozprawy sądowej i oczywiście wysokiego odszkodowania.

Nie jest to jednak pierwsza sprawa sądowa, w którą zamieszana jest ta firma. Właściwie, to Implicit trudzi się w wykupywaniu patentów często od osób prywatnych, a następnie pozywaniu wielkie przedsiębiorstwa za ich wykorzystywanie. Los Microsoftu podzieliły już takie firmy jak AMD czy Sun Microsystems.