Windows 7 jest zabezpieczony, ale słabiej niż powszechnie krytykowana Vista

Windows 7 użyteczniejszy, ale słabiej zabezpieczony od Visty

Kolejny z ekspertów od bezpieczeństwa uważa, że najnowszy system operacyjny Microsoftu jest gorzej zabezpieczony niż jego poprzednik. Wszystko za sprawą okrojonej kontroli UAC.

Modyfikację kontroli konta użytkownika (UAC – User Account Control) w systemie operacyjnym Windows 7, skrytykował już Chester Wisniewski z firmy Sophos, który uważał, że przez jej okrojenie, nowy OS Microsoftu jest słabiej zabezpieczony niż jego poprzednik. Teraz wtóruje mu CTO firmy Trend Micro, Raimund Genes. Uważa on, że chcąc poprawić użyteczność systemu, Microsoft obniżył jego poziom zabezpieczenia, modyfikując właśnie rzeczoną kontrolę konta użytkownika. – Nie twierdzę, że Windows 7 nie jest zabezpieczony, ale summa summarum Vista jest bezpieczniejsza – mówi Genes.

– Byłem zawiedziony, gdy pierwszy raz uruchomiłem maszynę z systemem Windows 7 – kontynuuje – nie było ostrzeżenia, że nie posiadam programu antywirusowego, jak miało to miejsce w Viście. Nie ma również ukrytych ostrzeżeń o rozszerzaniach plików. Nawet jeśli zainstalujemy antywirusa, to ostrzeżenia o potrzebie jego aktualizacji, są niemal niewidoczne.

Sprawdź, jak przesiąść się na Windows 7!

– Windows 7 być może jest usprawniony, biorąc pod uwagę użyteczność, jednak w kwestii bezpieczeństwa, jest pomyłką. Nie jest to jednak zaskoczeniem, bowiem programiści Microsoftu, gdy mają do wyboru bezpieczeństwo i użyteczność, zawsze wybiorą użyteczność – kończy Genes.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.