Wirusy mogą kryć się w zwykłym tekście

Wirusy ukryte w zwykłym tekście

Bezpieczeństwo

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów przejmowania kontroli nad komputerem ofiary, jest modyfikacja kodu a następnie jego uruchomienie. Teraz grupa naukowców zwraca uwagę na potencjalne zagrożenie, bowiem szkodliwy kod można już ukryć między zwykłym tekstem w języku angielskim. Josh Mason z Uniwersytetu im. Johna Hopkinsa w Baltimore, wraz z kolegami, odkryli sposób na przeszukanie dużej ilości angielskiego tekstu – głównie złożonego z ponad 15 tysięcy artykułów Wikipedii i 27 tysięcy książek z lokalnej biblioteki internetowej – w poszukiwaniu słów, które mogą być użyte w kodzie.

Ich program podświetla tekst, który może być wykorzystany do złożenia szkodliwego kodu, jak w poniższym przykładzie:

There is a major

center of economic activity, suc

h as Star

Trek, including The Ed Sullivan

Show. The former

Soviet Union.

To nie pierwszy raz, kiedy wykryto potencjalne zagrożenie, jednak wielu ekspertów od zabezpieczeń komputerów uważało, że zasady pisowni w języku angielskim i konstrukcja słów, uniemożliwią tego typu zadania. Jak widać, mylili się, a tego typu kod ukryty pośród zwykłych liter angielskiego alfabetu może być bardzo trudny do wykrycia, jeśli nie niemożliwy.

Grupa Masona przedstawiła wynik swoich badań na konferencji ACM Conference on Computer and Communications Security w Chicago, pomijając oczywiście niektóre aspekty swojej metodologii, aby nie ułatwiać sprawy potencjalnym hakerom. Dokumentację w języku angielskim możecie przeczytać tutaj (pdf).