Na Pasku zadań mamy stały dostęp do narzędzia tłumaczącego obcojęzyczne terminy.

Wykonywanie tłumaczenia bezpośrednio w aplikacjach

Osoby mające okazjonalnie do czynienia z tekstami w językach obcych ucieszą się z prostego narzędzia do tłumaczenia, które wystarczy do zorientowania się w treści tekstu.

Microsoft – w postaci własnego translatora – oferuje nam możliwość poznania treści obcojęzycznych tekstów, i to bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Takie automatyczne tłumaczenie przydaje się zwłaszcza w przypadku niezbyt popularnych języków i pomaga z grubsza zrozumieć treść tekstu. Usługa nie dokona przyzwoitego tłumaczenia na polski – aby takie uzyskać, wciąż należy zwrócić się do zawodowego tłumacza. To pożyteczne narzędzie łatwo można jednak zintegrować z obszarem zadań poszczególnych aplikacji Office.

Ściągniemy je bezpłatnie ze strony www.microsoft.com/downloads/search.aspx?displaylang=en. W dolnym polu wyszukiwania wpisujemy „translator” i klikamy »Go«. W następnym kroku klikamy link »Microsoft Translator Installer for Office« i pobieramy program.

Przed rozpoczęciem instalacji zamykamy wszystkie programy pakietu Office i uruchamiamy setup. Gdy ponownie uruchomimy program, nasze narzędzie tłumaczące bazujące na WorldLingo zostanie rozszerzone o Microsoft Translator i kilka języków.

Przed użyciem translatora musimy wyłączyć Okienko zadań za pomocą [Ctrl] + [F1] i wybrać »Badanie | Wyszukaj | Tłumaczenie«. W Office 2007 wybieramy punkt menu »Sprawdź« i na pasku wielofunkcyjnymklikamy »Wyszukuj«. W polu »Szukaj« wpisujemy tekst wyjściowy i wybieramy polecenie »Tłumaczenie«. W dolnej części paska wybieramy potrzebną parę języków i wreszcie – po kliknięciu górnej, zielonej strzałki – otrzymujemy pożądane tłumaczenie, które wygodnie (jednym kliknięciem) możemy zastosować w dokumencie. Niestety, nie zawsze otrzymamy wynik, a do rezultatów powinniśmy podchodzić krytycznie. W przypadku języka polskiego Word oferuje tylko translacje na angielski i odwrotnie. Gdy jednak już wejdziemy na stronę translatora (bo tam zostaniemy przekierowani)  zestaw dostępnych języków będzie już kompletny.

Wskazówka:

Alternatywą jest zaznaczenie tekstu bezpośrednio w dokumencie, kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie polecenia kontekstowego »Przetłumacz«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.