Wykorzystujemy pełne 4 GB RAM-u w Windows Vista 32-bit.

Ceny pamięci nie są obecnie specjalnie wygórowane. To, że 1000 MB naszej pamięci operacyjnej w Viście zwyczajnie się marnuje, jest jednak irytujące.

Jeśli używamy 32-bitowej Visty na komputerze z procesorem 64-bitowym, to możemy – jeśli tyle mamy – wykorzystać pełne 4 GB pamięci operacyjnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy Vistę w wersji 32-bitowej, sprawdzimy to, klikając prawym przyciskiem myszy »Mój komputer« i »Właściwości«. Dzięki temu zobaczymy zarówno wykorzystywaną pamięć, jak i aktualną wersję Windows. Teraz musimy tylko dowiedzieć się, czy nasze CPU jest jednostką 64-bitową. Prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest, jest spore. Aby się upewnić, zapytajmy narzędzia CPU-Z. Krótko po jego uruchomieniu ujrzymy okno z właściwościami CPU. Jeśli w polu »Instructions« widać wpis EM64T (CPU Intel) lub x86-64 (CPU AMD), to nasz procesor poradzi sobie z 64 bitami. Uruchamiamy Wiersz poleceń w trybie administratora. Tam przechodzimy do katalogu »Windows\System32«. Teraz wpisujemy »BCDedit/set PAE forceenable« i wykonujemy polecenie, wciskając [Enter]. W ten sposób aktywujemy PAE (Physical Adress Extension). Jeśli po ponownym uruchomieniu PC wystąpiłyby problemy, za pomocą polecenia »BCDedit/set PAE forcedisable« możemy przywrócić stan poprzedni.

DEP (Data Execution Prevention) ma zapobiegać wykonywaniu szkodliwego kodu. Niestety, zapobiega również wykonywaniu pożądanych operacji, więc na ogół należy je wyłączyć. Razem z DEP wyłącza się jednak również PAE. Korzystając z polecenia »BCD-edit /set nx AlwaysOff«, na stałe wyłączamy DEP. Jeśli w następnym wierszu wpiszemy »BCDedit /set PAE foceenable«, to znów uruchomimy rozszerzenie adresu. Po ponownym uruchomieniu przez nas PC cała pamięć powinna być już dostępna.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.