Wyłączenia ze skanowania antywirusem niektórych plików, może okazać się niebezpieczne

Zalecenia Microsoftu pomagają hakerom

Microsoft zaleca, by użytkownicy nie skanowali antywirusem niektórych folderów i plików. To może narazić użytkowników na niebezpieczeństwo, twierdzi Trend Micro.

W dokumencie zamieszczonym na swojej stronie wsparcia technicznego, Microsoft sugeruje, aby użytkownicy nie skanowali niektórych plików i folderów w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania, w celu zwiększenia wydajności w systemach Windows 2000, XP, Vista, 7, Server 2003, 2008 oraz 2008 R2. – Te pliki nie są narażone na infekcje. Jeśli będziesz skanować te pliki, mogą wystąpić poważne problemy z wydajnością, z uwagi na wygląd plików – czytamy na stronie Microsoftu.

Wśród plików i folderów, których gigant z Redmond nie zaleca skanować, znalazły się te powiązane z Aktualizacjami Windows i Zasadami Grupy, jak również pliki z rozszerzeniami.edb, .sdb i.chk, które znajdują się w folderze %windir%.

Chociaż firma Trend Micro nie ma wątpliwości, że wyłączenie tych plików i folderów ze skanowania rzeczywiście może zwiększyć wydajność systemu, to martwi ją coś innego – upublicznienie takich informacji.

Lista plików, których większość użytkowników nie będzie skanować, może okazać się łakomym kąskiem dla hakerów – mogą oni wprowadzić szkodliwy kod do folderów wyszczególnionych w zaleceniach Microsoftu, lub podmienić plik z którymś z wypisanych rozszerzeń.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.