CeBIT 2009: Stacja SSD o pojemności 1 TB

OCZ Z Drive to urządzenie złożone z czterech stacji SSD o pojemności 256 GB, które połączono w konfiguracji RAID 0. Całość oferuje prędkość odczytu danych dochodzącą do 600 MB/s.

Firma OCZ na targach w Hannoverze zaprezentowała coś, co z pewnością niejednego producenta dysków twardych przyprawiło o ból głowy. Mowa tu o urządzeniu Z Drive, które łączy w trybie RAID 0 cztery stacje SSD o pojemności 256 Gigabajtów, co łącznie daje 1 Terabajt miejsca na dane. Urządzenie posiada interfejs PCI-Express x8, 256 MB bufora pamięci i oferuje prędkości zapisu i odczytu danych wynoszące odpowiednio do 500 i 600 MB/s. Robi wrażenie?

Odwiedzający targi byli pod jeszcze większym wrażeniem, jako że Z Drive demonstrowano we współpracy z procesorem Core i7 965 EE i płytą główną Asus P6T. Przy takiej konfiguracji, stacje SSD oparte na układach MLC NAND osiągnęły maksymalną prędkość transferu danych równą 712 MB/s, czego dowodem jest zdjęcie w galerii, wykonane przez serwis Revioo.

Urządzenie OCZ z czterema stacjami SSD na pokładzie kosztuje około 1500 dolarów, co w przeliczeniu daje kwotę powyżej 5 700 złotych. I tu właśnie jest haczyk.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.