AMD Phenom II X4 955 Black Edition

Dziś rano swoją premierę miał najnowszy czterordzeniowy procesor AMD Phenom II X4 955 Black Edition.  Wraz z kartą graficzną Radeon HD 4890, chipsetem AMD 790FX oraz AMD OverDrive 3.0, która od dziś jest do pobrania ze strony AMD, ma on stanowić uaktualnienie platformy Dragon.
AMD Phenom II X4 955 Black Edition

Prezentowany procesor Phenom II X4 955 Black Edition jest następcą najwydajniejszego do tej pory w ofercie AMD Phenoma II X4 940. Oba te modele mają taka samą pojemność pamięci podręcznej drugiego (4x 512 KB) jak i trzeciego (6144 KB) poziomu.

Zachodzi jednak miedzy nimi dość zasadnicza różnica, jeżeli sprawdzimy, z jakimi podstawkami procesory są kompatybilne. Nowy układ AMD przystosowany została do pracy z pamięciami DDR2 (płyty ze złączem AM2+), jak i z modułami DDR3 (płyty AM3). Starszy Phenom II X4 940 ma zaszyty jedynie kontroler DDR2, przez co tracił na swojej elastyczności, która szczycą się procesory przeznaczone dla nowszego gniazda. Phenom II X4 955 wyposażony został również w znacznie szybszą szynę HyperTransport pracującą z częstotliwością 4000 MHz, zamiast 3600 MHz.

Zrzut z aplikacji CPU-Z pokazującej najważniejsze dane techniczne nowego procesora.

Zrzut z aplikacji CPU-Z pokazującej najważniejsze dane techniczne nowego procesora.

Nowością AMD prezentowaną równolegle z Phenomem II X4 955 Black Edition są profile pamięci DDR3 (AMD Black Edition Memory Profiles). Pozwalają one zwiększyć przepustowość podsystemu pamięci poprzez podniesienie ich częstotliwości, obniżenie timingów oraz zwiększenie częstotliwości mostka NB.

Na chwilę obecną profile są obsługiwane przez trzy płyty główne AM3: Asus M4A79-T Deluxe, Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P oraz MSI 790FX-GD70 v1.0. W niedługim czasie możemy spodziewać się, że nowe BIOS-y pojawią się także w kolejnych produktach takich producentów jak Foxconn czy DFI.

Aby w prosty i przyjemny sposób skorzystać z profili pamięci należy zainstalować w systemie program AMD OverDrive w wersji 3.0, posiadać jedną z wymienionych wyżej płyt głównych oraz najnowszy BIOS.

Po odpaleniu programu z górnego menu wybieramy zakładkę »Preferencje« a następnie otwieramy »Online update«. Kolejnym krokiem będzie przeszukanie internetowej bazy za pomocą klawisza »Check« w celu zidentyfikowania zainstalowanego rodzaju pamięci i odnalezieniu odpowiedniego dla nich profilu. Jeżeli taki profil istnieje zostanie on pobrany i wyświetlony w oknie (screenshot poniżej).

Po załadowaniu profilu pozostaje nam zatwierdzenie zmian poprzez naciśniecie przycisku »Update« oraz wyrażenie zgody na restart komputera. W czasie ponownego uruchamiania do BIOS-u wprowadzane są wszystkie zmiany dokonane w czasie pracy z AMD OverDrive.

Poniższa tabelka prezentuje różnice pomiędzy wydajnością AMD Phenom II X4 955 Black Edition pracującego z pamięciami ze standardową częstotliwością (1333 MHz; bez wykorzystania profili pamięci) oraz tą, uzyskaną dzięki programowi AMD OverDrive.

Jak widzimy po powyższym zestawieniu wyższe taktowanie pamięci daje odczuwalne skutki w czasie kompresji przy wykorzystaniu programu WinRAR. Dodatkowe taktowanie pamięci przydatne będzie również przy konwertowaniu dużego rozmiaru filmów oraz w momencie, gdy zdecydujemy się w tym samym czasie grać oraz wykonywać dodatkowe czynności w tle.

Wybierając konkurencję dla Phenom II X4 955 Black Edition do prezentowanych niżej wykresów postanowiliśmy głównie kierować się zbliżoną do siebie ceną procesorów. Na chwile obecną w podobnym przedziale możemy nabyć układy Core i7 920 (pomijamy cenę płyty głównej oraz pamięci) oraz Intel Core 2 Quad Q9550. W zestawieniu nie zabrakło również najwydajniejszego w naszym zestawieniu procesora AMD Phenom II X4 940.

Kompresja wideo z wykorzystaniem kodeka x264 najszybciej została wykonana przez procesor Intel Core i7.

Kompresja wideo z wykorzystaniem kodeka x264 najszybciej została wykonana przez procesor Intel Core i7.

Ray-tracing w wykonaniu programu POV-Ray został najszybciej wykonany na nowym Phenomie II X4 955.

Ray-tracing w wykonaniu programu POV-Ray został najszybciej wykonany na nowym Phenomie II X4 955.

Także PCMark Vantage wykazał, że nowy Phenom jest najszybszy z całej stawki.

Także PCMark Vantage wykazał, że nowy Phenom jest najszybszy z całej stawki.

Niestety z powodu dość późnego pojawienia się w naszym laboratorium nowego procesora do testów oraz dość dużej ilości benchmarków w procederze nie udało nam się sprawdzić podatności nowego układu na podkręcanie. Według zapewnień AMD odziedziczył on po poprzedniku wszystkie cechy, które produkt dla overclockerów mieć powinien… Jak przystało na najwydajniejszy z modeli, Phenom II X4 955 należy do grupy układów “Black Edition”, co oznacza brak blokady mnożnika, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe pole manewru przy zwiększaniu taktowania.

W WinRAR również nie jest źle, choć Core i7 nie pozostawia szans nikomu.

W WinRAR również nie jest źle, choć Core i7 nie pozostawia szans nikomu.

AMD Phenom II X4 955 Black Edition jest kolejnym układem, który spełnia założenia postawione przez AMD w momencie prezentacji procesorów z serii Phenom II. Ma bardzo dobra wydajność przy stosunkowo niskiej cenie.  Jest on również pierwszym procesorem będącym w stanie nawiązać równą walkę z najwydajniejszymi w zestawieniu procesorami Intel serii Core i7.

W grach Phenom II X4 955 sprawdza się bardzo dobrze. Jednak Intel ma minimalną przewagę.

W grach Phenom II X4 955 sprawdza się bardzo dobrze. Jednak Intel ma minimalną przewagę.

Czy oznacza to powolny koniec dominacji niebieskiego giganta? Zapewnie nie, ale osobom poszukującym wydajnego procesora stwarza nareszcie alternatywę przy budowie ich wymarzonych komputerów.

Grzegorz Glonek