Pierwsze 3D w aparacie, aparacie Fuji

Bez większego rozgłosu, rozeszła się wiadomość o oficjalnej prezentacji aparatu Fuji FinePix Real 3D W1. Z jednej strony zrozumiałe wydaje się, że mały światek fotografów, czeka na największe premiery lustrzanek. Z drugiej strony, dziwi okazanie tak małego zainteresowania, do być może milowego kroku w świecie fotografii. Milowego, bo wspomniany aparat Fuji, to pierwszy aparat fotograficzny, umożliwiający wykonywanie zdjęć trójwymiarowych.

Widok z przodu na Fuji FinePix Real 3D W1

Widok z przodu na Fuji FinePix Real 3D W1

Pod maską FinePix Real 3D W1, znajdują się dwie matryce CCD, o rozdzielczości 10 megapikseli i wielkości sensora wynoszącej 1/ 2,3 cala. W jednej obudowie, zamknięte zostają dwa obiektywy Fujinon o ekwiwalencie 35 – 105 mm z przysłoną f/3.7–4.2, co daje 3-krotny zoom optyczny. Za całość, odpowiadać będzie nowo opracowany Real Photo Processor 3D. FinePix Real 3D W1, pozwala na zapisywanie zdjęć 2D w formacie JPEG, a zdjęcia 3D w formacie MPO+JPEG, lub MPO (Multi Picture Format). Nagrywanie filmów zarówno 2D i 3D, odbywa się w rozdzielczości 640×480. Przyjazne przeglądanie zdjęć, zapewnia ekranik LCD o rozmiarach 2,8 cala. Zapis odbywa się na kartach pamięci SD i SDHC. Całość została zapakowana w obudowę o wymiarach 216mm x 162mm x 30,9mm o wadze 630g. Co więcej. Fuji oprócz samego aparatu, oferuje ramkę cyfrową Multi Picture Format o przekątnej 8 cali, oraz specjalny papier fotograficzny 3D, jednocześnie obiecując, że do przeglądania zdjęć nie będą potrzebne żadne dodatkowe okulary.

Widok z tyłu na Fuji FinePix Real 3D W1

Widok z tyłu na Fuji FinePix Real 3D W1

Warto wspomnieć o interesujących funkcjach najnowszego aparatu od Fuji. Indywidual Shutter 3D Shooting. Aparat sam połączy dwa zdjęcia tego samego przedmiotu, lecz wykonywane z różnych pozycji. Gdy poruszamy się samolotem, czy w samochodzie przydatną funkcją okaże się Interwal 3D Shooting. Stworzone w ten sposób zdjęcie z dwóch różnych punktów widzenia powinno nadać efekt 3D, dla odległych krajobrazów. Jak podaje Fuji, kolejnym udogodnieniem jest możliwość sterowania paralaksą, Parallax Control. Dzięki temu możemy dostroić trójwymiarowe obrazy, aby były bardziej wyraziste.

Jednak aparat wyposażony w dwie matryce i dwa obiektywy, potrafi też wykonywać zdjęcia 2D. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla jednego zestawu, dobrać krótką ogniskową, a dla drugiego maksymalnie długą, co w konsekwencji da nam dwa zdjęcia w tym samym czasie, ale o różnych ogniskowych. Jeden zestaw może być ustawiony na zdjęcia kolorowe, drugi na czarno białe. Możliwości konfiguracyjnych jest naprawdę wiele

Fuji FinePix Real 3D W1, ma zadebiutować na rynku we wrześniu, lecz cena nie jest jeszcze znana. Sam czekam z wielkim zniecierpliwieniem.

Warto zobaczyć jak wygląda zdjęcie 3D zrobione aparatem Fuji.