Widoczna na zdjęciu stacja SSD przeznaczona jest dla notebooków. Według producenta, wydajnością dorównuje dyskom twardym, pracującym z prędkością 15 000 rpm

11 milionów napędów SSD sprzedanych w 2009 roku

Według liczników firmy International Data Corp., w 2009 roku sprzedano 11 milionów napędów SSD, co daje 14-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Segment napędów SSD systematycznie rośnie, choć nie można powiedzieć, że w tej chwili zagraża tradycyjnym dyskom twardym. Według statystyk firmy IDC (International Data Corp.) w zeszłym roku z półek sklepowych zniknęło około 11 milionów, co zważywszy na światowy kryzys gospodarczy, jest niezłym wynikiem dla ciągle drogich napędów SSD. Segment ten zanotował 14-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2008 i chociaż na razie nie jest w stanie na równi konkurować z tradycyjnymi dyskami twardymi, to IDC przewiduje, że do roku 2013 roczny wzrost sprzedaży stacji Solid State Drive wynosić będzie 54 procenty.

Oczywiście aby standard SSD mógł wyprzeć z rynku wysłużone już dyski HDD, ceny napędów o dużych pojemnościach, opartych na pamięci flash, muszą drastycznie zmaleć w ciągu kilku najbliższych lat. W przeciwnym wypadku, ludzie wciąż będą wybierać wolniejsze, większe i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne dyski twarde, których największym atutem w tej chwili jest cena.

Czytaj również: SSD – następca dysku twardego

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.