Spam ma wiele twarzy...

Barack Obama i Angelina Jolie najczęściej wykorzystywani przez spamerów

Spam

W nieco mniejszym stopniu spamerzy wykorzystywali też zainteresowanie Internautów takimi osobami, jak Paris Hilton, Britney Spears i Miley Cyrus. W tej dziedzinie nie ma jednak równouprawnienia. Poza prezydentem Obamą – dla którego „indeks Jolie” (czyli liczba spamów powołujących się na niego w porównaniu z liczbą spamów powołujących się na Angelinę Jolie) wyniosła ok. 1,6 – i zmarłym w ub.r. Michaelem Jacksonem (z indeksem Jolie nieco przekraczającym 0,5), słynni panowie „cieszyli się” dużo mniejszym zainteresowaniem Internautów – i spamerów. Nawet poprzedni prezydent USA, George Bush i Brad Pitt ledwo przekroczyli indeks Jolie 0,25, a słynny ze swojego „kopniaka z półobrotu” Chuck Norris tym razem nie wychylił się przed peleton. Natomiast wykorzystywani w reklamach polskich firm Pierce Brosnan, John Cleese, Danny DeVito i Bruce Willis nawet nie znaleźli się na liście.

Z innych ustaleń raportu opracowanego przez McAfee:

  • Nie ustaje spam chińskich aptek, o którym traktował wrześniowy raport. Wręcz przeciwnie – 14 grudnia pojawiła się ogromna liczba spamów reklamujących preparaty koncernu Pfizer z olbrzymim upustem
  • Spamerzy masowo wykorzystywali bezpłatne serwisy hostingowe do publikowania swoich stron

– Gdy następnym razem zobaczysz mail ze swoją ulubioną gwiazdą, zastanów się dwa razy – powiedział Adam Wosotowsky, szef zespołu analizującego spam w McAfee Labs. – Dla Obamy ten rok oznaczał nie tylko początek prezydentury, ale także rok, w którym był celebrytą najczęściej wykorzystywanym przez spamerów – dodał.